تجمع اعتراضی جوانان جویای کار روستای شهرویی؛ فقط کار می خواهیم

pastedGraphic.png

جوانان جویای کار روستای شهرویی

تجمع اعتراضی جوانان جویای کار روستای شهرویی؛ فقط کار می خواهیم

روز شنبه ۲۷ دی ماه ۹۹، تجمع اعتراضی جوانان جویای کار روستای شهرویی از توابع بهبهان، برای چندمین بار در ماه‌های اخیر، برابر درب اصلی پالایشگاه بیدبلند۲، برگزار شد.

تجمع اعتراضی روز شنبه، نسبت به بیکاری و نبود شغل و همچنین برخورد نامناسب یکی از ماموران نیروی انتظامی با فرزند یکی از افراد جویای کار که روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه ۹۹، در جریان تجمع اهالی روستای شهرویی صورت گرفته بود، برگزار شد.

سابقه تجمع جوانان جویای کار روستای شهرویی

روستای شهرویی، در نزدیکی پالایشگاه بیدبلند۲ واقع شده است که از آن به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه یاد می‌شود و این روستا نزدیکترین منطقه مسکونی به پالایشگاه قرار دارد که بیشتر جوانان آن بیکار هستند.

بنا به گفته روستائیان، به آنها وعده داده شد که اگر زمین‌های خود را برای ساختن پالایشگاه، به قیمت مناسب بفروشند، جوانان این روستا از معضل بیکاری رها خواهند شد و به استخدام این پالایشگاه درخواهند آمد.

روستاییان نیز، با این شرط که اکثریت جوانان روستا به استخدام پالایشگاه درخواهند آمد، زمین‌های خود را با قیمت مناسب به دولت فروختند، اما در مراحل اول شروع کار پالایشگاه، مسئولان این شرکت، درصدی مشخص نکردند که چه میزان نیروی بومی و چه میزان نیروی غیربومی استخدام خواهند کرد. در نهایت نیز، به وعده‌های خود نسبت به اهالی روستا عمل نکرده و استخدام غیربومی‌ها را در اولویت قرار دادند و جوانان روستای شهرویی همچنان بیکار مانده‌اند.

پیش از این، جوانان روستای شهرویی روز دوشنبه اول دی ماه ۹۹، از ساعت ۵ صبح در برابر ورودی پالایشگاه بیدبلند۲، تجمع کردند و حوالی ظهر، با دخالت ماموران انتظامی پراکنده شدند.

همچنین پیشتر از آن، روز شنبه ۸ آذر ماه ۹۹، جوانان برای چندمین بار، با برگزاری یک تجمع اعتراضی در برابر ساختمان فرمانداری این شهرستان، خواستار استخدام در پالایشگاه بیدبلند۲ بهبهان شدند.

pastedGraphic_1.png

اعتراضات جوانان جویای کار روستای شهرویی، در گذشته برایشان هزینه سنگینی به همراه داشت؛ در جریان یکی از تجمعات که ۲۲ آذر ماه ۹۴ برگزار شد، جوان معترضی به نام مرتضی فرج‌نیا با شلیک ماموران انتظامی کشته شد و جوان دیگری به نام ابراهیم شهرویی با شلیک گلوله به شدت مجروح شد و اکنون ویلچرنشین است.

pastedGraphic_2.png

مرتضی فرج‌نیا

یکی از جوانان این روستا که در اکثر تجمعات اعتراضی حضور داشته است می‌گوید: «آنها ۵۰۰ هزار هکتار از زمین‌های اطراف روستای ما را که اجداد ما نسل اندر نسل در آنجا کشاورزی یا دامداری می‌کردند با این وعده که برای جوانان‌ اشتغال‌زایی کنند از پدران ما گرفتند تا پالایشگاه تاسیس نمایند.»

وی ادامه می‌دهد: «اما اکنون این غیربومی‌ها هستند که تند تند در مسیر استخدام هستند و کماکان جوانان این روستا، پشت درهای بسته پالایشگاه مانده‌‌اند؛ ما تجمع می‌کنیم، اما هیچ‌کدام از مدیران پالایشگاه پایش را بیرون نمی‌گذارد که پاسخگوی ما باشد، چرا که آنها خودشان را در برابر بیکاری جوانان این روستا مسئول نمی‌بینند.»

طی دو سال گذشته طرح پالایشگاه بیدبلند۲ را شرکت هلدینگ خلیج فارس پیش می‌برد که گویا در آستانه بهره‌برداری می‌باشد.

استخدام نیروهای غیربومی در سایر شهرهای خوزستان

pastedGraphic_3.png

استخدام نیروهای غیربومی، در دیگر شهرهای خوزستان نیز، اعتراضات جوانان بیکار را به دنبال داشته است؛ جوانان ماهشهری جویای کار، بارها در اعتراض به استخدام نیروهای غیربومی در شرکت پتروشیمی کارون، تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند.

همچنین جوانان آبادان، نسبت به اخراج کارگران آبادانی و استخدام نیروهای غیربومی به جای آنها، بارها اعتراض کرده‌اند.

این اعتراضات در حالی صورت می‌گیرد که به گفته مقامات محلی، مدیران اجازه جذب نیروی غیربومی ندارند؛ از جمله ارسلان غمگین، مدیرکل کار استان خوزستان، در شهریور ماه ۹۹ گفته بود که به دلیل وجود حساسیت در پتروشیمی‌های شهرستان ماهشهر و براساس تصمیم شورای تامین استان، استخدام نیروی غیربومی ممنوع است و کسانی که استخدام می‌شوند بایستی کد ملی شهرستان ماهشهر را داشته باشند.

اما رسانه‌های محلی گزارش کرده‌اند که با وجود اظهارات این مقام دولتی، بررسی‌ها نشان می‌دهد که نیروهای جذب شده در پروژه هایکو پتروشیمی کارون، نیروهای غیربومی هستند.

لازم به یادآوری است که شهرستان بهبهان یکی از شهرهای استان خوزستان می‌باشد که در اعتراضات دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸، شهروندان آن نسبت به مشکلات شغلی و معیشتی جوانان فعالانه شرکت داشته و تعدادی از جوانان نیز، در همین تظاهرات‌ها جان خود را از دست دادند.

Share: