تجمع اعتراضی رانندگان شرکت سرویس خودروشهر نسبت به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی

رانندگان شرکت سرویس خودروشهر از تجمعات اعتراضی خود، طی روزهای اخیر نسبت به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی خبر داده‌اند. آنان در برابر شورای شهر تهران در خیابان بهشت تجمع اعتراضی برگزار نمودند.

یکی از رانندگان می‌گوید: «علاوه بر حقوق بسیار کم، اصلی‌ترین اعتراض ما قراردادهایی است که به نفع شرکت تنظیم‌ می‌شود. راننده‌ها در این قرارداد ضرر کرده‌اند. راننده همراه با خودروی شخصی با بیش از ۸ساعت کار در روز مبلغی میانگین زیر ۵ میلیون تومان دستمزد می‌گیرد. این در حالی است که برای ماشین پراید این مبلغ به ۳ میلیون ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.»

یکی دیگر از رانندگان با تعجب می‌گوید: «چطور همه مسئولان در برابر این قراردادهای تنظیم‌شده به نفع شرکت، سکوت کرده‌اند. ما قراردادی را امضاء کردیم که خودمان بعنوان کارفرمای فرعی و شرکت بعنوان کارفرمای اصلی محسوب می‌شود. معنای قرارداد این است که اگر به هر دلیلی، کارفرما راننده را اخراج کند بیمه بیکاری به راننده تعلق نمی‌گیرد. این باعث می‌شود که راننده بدون هیچ چون ‌و چرایی کارش را انجام دهد.»

مشکلات رانندگان شرکت سرویس خودروشهر در یک روز کاری

وی یکی از روزهای کاریش را تشریح می‌کند: «ساعت ۶صبح یکی از کارکنان شهرداری را به محل ماموریتش می‌رسانم. تا ۵ ساعت در ترافیک تهران رانندگی می‌کنم. چه بسا بیشتر و ساعاتی را هم به انتظار رسیدن کارکنان شهرداری در خودرو می‌نشینیم. علاوه بر این باید هزینه وارد شدن به طرح ترافیک را هم از جیب بدهم. آخر سر باز هم نمی‌دانیم امروز راس چه ساعتی کار تمام می‌شود؟»

این راننده ادامه می‌دهد: «همیشه باید حاضر به خدمت باشیم. گاهی برای رساندن یکی از کارکنان یا مهمان‌های منطقه شهرداری تا ساعت ۹ شب در حال رانندگی هستم. این در حالی است که در ازای این ماندن‌ها، افزایش وجه چندانی نداریم. امری که موجب شده به دلیل قرارداد تنظیم‌شده حق اعتراضی هم نداشته باشیم.»

افزایش بیمه پرداختی از طرف رانندگان شرکت بدون افزایش حقوق

یکی دیگر از رانندگان قدیمی این شرکت با اشاره به دریافتی‌های حداقلی، می‌گوید: «این شرکت، راننده‌ها را نادیده می‌گیرد. انگار که فقط خودرو در اجاره شرکت است و راننده هیچ حقی ندارد. حتی حقوق ما در شرایط بازنشستگی این‌طور تنظیم شده است. با وجود پرداخت حق بیمه کامل که بصورت خویش‌فرما پرداخت می‌کنیم، کمترین میزان حقوق بازنشستگی را دریافت می‌کنیم.»

وی درباره افزایش بیمه و افزایش حقوق گفت: «سال گذشته مبلغ ۵۵۰ هزار تومان بابت بیمه از کارکنان کم می‌شد. اما این مبلغ از فروردین امسال به ۸۵۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که هنوز افزایش حقوق اعمال نشده است. هر ماه ۲ درصد از حقوق ما در حساب شرکت می‌ماند تا آخر سال به‌حساب ما واریز شود. اما همین مبلغ نیز در حساب شرکت است و سود این مبلغ از آن شرکت می‌شود. این شرکت ۴ هزار نیرو دارد و مبلغ ۲درصد از حقوق هر راننده در ماه چه مبلغ قابل ملاحظه‌ای می‌شود.»

یکی دیگر از رانندگان شرکت سرویس خودروشهر به روزهایی که در خیابان بهشت جلوی شورای شهر برای اعتراض تجمع کرده‌اند می‌پردازد. وی می‌گوید: «بارها و بارها تلاش کردیم فریادمان را به گوش اعضای شورای شهر برسانیم. اما عملا هنوز هیچ اتفاق خاصی صورت نگرفته است. حتی قصد دارند اپلیکیشنی به نام سهند راه‌اندازی کنند تا شرایطی شبیه به تاکسی‌های اسنپ برای ما ایجاد نمایند.»

Share: