تجمع اعتراضی رانندگان پایانه مرزی ایلام به دلیل بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا

صبح روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه، رانندگان اتوبوس‌های مسافربری مرز مهران دست به تجمع اعتراضی زدند.

جمعی از رانندگان ناوگان مسافربری مرز مهران مقابل اداره کل حمل و نقل و پایانه استان ایلام دست به تجمع اعتراضی زدند.

این رانندگان دلیل تجمع اعتراضی خود را مشکلات بیکاری ناشی از شیوع ویروس کرونا عنوان کرده‌اند.

رانندگان می‌گویند:‌ «دو ماه است که حقوق و بیمه خود را دریافت نکرده‌اند و در این شرایط سخت اقتصادی که تورم کمر اقشار ضعیف را شکسته بدون حقوق و مزایا، زندگی خود را سپری می‌کنند.

این رانندگان بنرهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «ما رانندگان و مالکان اتوبوس برون شهری (پایانه مرزی مهران) که مدت دو ماه است آسیب جدی به معیشت‌مان وارد شده اعتراض‌مان را به صورت قانونی، حضورتان عرض می‌نماییم؛ چرا که تاکنون گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات‌مان نبوده و اهمیت نداده‌اند. به دادمان برسید.»

  • تجمع اعتراضی رانندگان اتوبوسرانی مقابل شهرداری تهران نسبت به عدم واریز حق ۴‌٪ بازنشستگان

مدیرکل پایانه و حمل و نقل جاده‌ای استان ایلام، در این باره گفت:‌ «حدود ۱۰۰ نفر از رانندگان اتوبوس و سواری که در مرز مهران مشغول فعالیت هستند، به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مرز، حقوق و مزایایی دریافت نکرده‌اند و در راستای همین موضوع به این اداره کل مراجعه کردند که به درد دل آن‌ها گوش دادم.»

وی تأکید کرد: «با رایزنی‌های صورت گرفته شده با اتحادیه‌ شرکت‌های مسافربری، آن‌ها قول دادند که به هر کدام از این رانندگان مبلغ ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان بصورت تسهیلاتی قرض‌الحسنه کمک کنند.»

وی افزود:‌ «تاکنون برای دریافت بیمه بیکاری این رانندگان دو بار با صندوق بیمه بیکاری مکاتبه کرده‌ایم و در صدد آن هستیم با پیگیری‌های انجام گرفته، آن‌هایی که به علت شیوع ویروس کرونا در مرز مهران از کار بیکار شده‌اند، بیمه بیکاری دریافت کنند.»

البته لازم است دو نکته را یادآوری کنیم. اول اینکه دادن ۵۰۰ هزار یا یک میلیون تومان به صورت قرض‌الحسنه دردی از مشکلات رانندگانی که بیش از دو ماه است بیکار شده‌اند، حل نخواهد کرد؛ کمااینکه در مورد کارگران نیز اعتراض آن‌های و تشکل‌های صنفی را برانگیخت.

نکته دوم وعده و وعید‌هایی است که بارها به رانندگان و کارگران داده شده، اما تا عمل شکاف عمیقی وجود دارد که هیچ‌گاه پر نشده است.

Share: