تجمع اعتراضی زنان کارگر شرکت بازیافت زباله اهواز

روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۹۹، جمعی از زنان کارگر شاغل در شرکت بازیافت زباله واقع در سایت زباله سفیره، در یک تجمع اعتراضی خواستار بازگشت به کار و احقاق حقوق خود شدند.

به گزارش کیهان، حدود ۱۳۰ تن از زنان کارگر شرکت بازیافت زباله واقع در سایت زباله سفیره، به دنبال تعطیلی کار و عدم پرداخت حقوق‌شان دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنابه گفته یکی از زنان کارگر، با وجود شیوع کرونا و تا روز یازدهم فرورین ماه، سر کار بوده‌اند، اما مدیرعامل به یک‌باره شرکت را تعطیل و آن‌ها را بدون پرداخت حقوق و بیمه بیکاری روانه خانه کردند.

کارگران اظهار داشتند:‌ «دولت اعلام کرده بود اگر شرکتی به خاطر کرونا تعطیل اعلام شود، حق و حقوق پرسنل  نباید قطع بشود، ولی انگار این شامل حال ما نمی‌شود. نه بیمه داریم و نه حقوق سبد معیشتی، ۱۳۰ نفر هسیتم که اغلب بانوان بدسرپرست و بی‌سرپرست هستند.»

یکی از کارگران گفت: «سازمان پسماند هم هیچ چیز را گردن نمی‌گیرد و هر چیزی که پیمانکار بگوید قبول می‌کند، پیمانکار به مدیر پسماند گفته پرسنل هیچ طلبی ندارند؛ درحالی که حقوق اسفند ماه را هم به ما نداده‌اند.»

کارگر دیگری اضافه نمود: «پیمانکار یک نسخه از قراردادی که با ما می‌بندد را حاضر نیست در اختیارمان قرار بدهد.»

وی ضمن بیان شرایط سخت کار می‌افزاید: «در شرایط بسیار بدی کار می‌کنیم. بعضا زباله‌های بیمارستانی و عفونی نیز وارد خط می‌شود. وقتی اعتراض می‌کنیم می‌گویند، اشتباهی وارد خط شده اما ۵ ماه است، خبری از لباس کار و پوتین و دستکش و… نیست.»

یکی دیگر از زنان کارگر شرکت بازیافت زباله افزود: «ما ۸ سال است در این سایت مشغول به کار هستیم و هر پیمانکاری که عوض می‌شود، بخشی از حق و حقوق ما را ضایع می‌کند. یکی بیمه ما را نمی‌دهد دیگری چند ماه حقوق نمی‌دهد و… مگر ما چقدر حقوق می‌گیریم که بخشی از آن را برای طرح شکایت در دادگاه‌ها هزینه کنیم. حقوق پایه اداره کار بدون حق اولاد و… که از این مبلغ هم معمولا مقداری به صورت علی‌الحساب پرداخت می‌کنند.»

وی تاکید کرد: «بسیاری از خانم‌ها بیمار هستند ولی از ترس مخارج بستری به بیمارستان مراجعه نمی‌کنند.»

کارگر دیگر بازیافت زباله عنوان کرد: «مدت‌هاست زباله در سایت تلنبار شده به‌طوری که به‌دلیل شدت تعفن از چند کیلومتری سایت نمی‌توان عبور کرد.»

وی افزود: «هر اتفاقی می‌افتد کار را می‌خوابانند و از حقوق ما می‌زنند. برق مشکل پیدا می‌کند ما بیکار می‌شویم، کرونا می‌آید ما بیکار می‌شویم. ما در تامین نیاز خانواده‌مان مانده‌ایم؛ حتی پیش استاندار و شهردار هم رفتیم اما نتیجه‌ای نگرفتیم.»

Share: