تجمع اعتراضی شلتوک‌کاران شهرستان هویزه

روز سه شنبه ۲۸خرداد ۱۳۹۸، شماری از شلتوک‌کاران شهرستان هویزه به نمایندگی از سایر کشاورزان این شهرستان در اعتراض به نبود آب به دلیل خشک شدن رودخانه کرخه نور (از شاخه‌های رودخانه کرخه در هویزه)، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان، دست به تجمع زدند.

یکی از کشاورزان حاضر دراین تجمع گفت: «کشاورزان این شهرستان همچون سایر شهرستان‌ها اقدام به کشت شلتوک کردند؛ این محصول نیاز به آب فراوان دارد؛ اما نزدیک به سه روز است که رودخانه کرخه نور خشک شده و امکان آبیاری زمین های خود را نداریم.»

وی با بیان اینکه رفع ممنوعیت کشت در تابستان امسال از سوی استاندار خوزستان اعلام شده بود گفت: «روستاهای قیصریه اولیا، عتابی شمالی، عتابی جنوبی و بخشی از شهر هویزه در این شهرستان در کنار رودخانه کرخه نور قرار دارند که با خشک شدن این رودخانه ضرر و زیان زیادی به کشاورزان این منطقه وارد می‌شود.»

این کشاورز با بیان اینکه  اهالی این شهرستان بیشتر از طریق کشاورزی امرار معاش می‌کنند ادامه داد: حدود ۱۱۰ هکتار شلتوک‌کاری در حاشیه رودخانه کرخه نور انجام شده است و کشاورزان خواستار جاری شدن آب در این رودخانه پیش از نابودی شلتوک‌های کاشته شده هستند.»

تناقض سیلابی شدن رودخانه در اردیبهشت‌ماه و خشک شدن آن در خردادماه

گفتنی است که در فروردین و اردیبهشت امسال در پی جاری شدن سیلاب در برخی مناطق خوزستان، شهرستان هویزه نیز درگیر سیلابی بود که از طغیان رودخانه‌های نیسان و کرخه نور به وجود آمد.

حال با خشک شدن این رودخانه، در حالی که تا ۲ ماه پیش سیلابی و طغیان کرده بود، این موضوع برای کشاورزان سئوال شده است که چرا؟ حجم عظیمی از آب وارد شده به سدهای کرخه و دز، در فروردین گذشته رهاسازی شد که منجر به سیلاب در حاشیه رودخانه‌های کرخه، دز و کارون و برجا گذاشتن خسارات سنگین، به ویژه در بخش کشاورزی گردید.

شهرستان هویزه در غرب خوزستان واقع است. خوزستان دارای ۷۰هزار هکتار زمین زیر کشت شلتوک بوده که شلتوک کاران شهرستان هویزه نیز بخشی از آن هستند.

از طرفی هر هکتار زمین زیر کشت برنج برای پنج نفر اشتغال ایجاد می‌کرده؛ از این رو فقدان آب جهت آبیاری کشتزارهای برنج، اولاً باعث نابودی محصولات این کشاورزان زحمتکش شده و ثانیاً بیکاری هزاران نفر را به همراه خواهد داشت.

ناگفته نماند که سدسازی‌های غیر استاندارد و بی‌رویه نظیر سد گتوند از جانب سپاه پاسداران  بر رودخانه کارون و دیگر رودخانه‌های این منطقه از پارامترهای اساسی کمبود آب برای کشاورزان خوزستانی به شمار می‌رود که اینک کشاورزان هویزه و سایر مناطق تحت کشت برنج با آن درگیرند.

Share: