تجمع اعتراضی صیادان اروندکنار نسبت به اعمال محدودیت ها برای صید

روز دوشنبه ۲۹ دی ماه ۹۹، تجمع اعتراضی صیادان اروندکنار نسبت به اعمال محدودیت‌ها در برابر ساختمان فرمانداری ویژه اروندکنار برگزار شد.

صیادان ساکن شهرستان اروندکنار در آبادان نسبت به مشکلات صنفی و بی‌توجهی مسئولان به مطالبات‌شان معترض هستند.

این صیادان به محدودیت‌های اعمال شده در صید که منجر به کاهش درآمد آنها شده است اعتراض داشته و خواستار بررسی و رفع موانع صنفی‌شان شده‌اند.

صیادان معترض اروندکنار طی روزهای گذشته نیز تجمع اعتراضی مشابه در برابر ساختمان بخشداری این شهرستان برگزار کرده بودند.

در توضیح تجمع اعتراضی صیادان اروندکنار بایستی گفت که به دنبال مصوبه ممنوعیت صید ترال، ماموران واحد آبزیان شیلات از فعالیت همه قایق‌ها و لنج‌های صیادی در آب‌های بهمن‌شیر جلوگیری نموده‌اند، در حالی که آنها بایستی تنها لنج یا قایق متخلف را متوقف نمایند.

بنا به گفته صیادان بومی اروندکنار، فشار ماموران واحد آبزیان برای متوقف کردن فعالیت آنها و لغو جواز صیدشان، بیکاری و بی‌پولی برای‌شان به بار آورده است.

صیادان معترض می‌گویند:

«ماموران شیلات به بهانه حفظ ذخایر آبزیان، به جای برخورد با لنج و قایق‌های متخلف، از فعالیت همه قایق‌ها و لنج‌های صیادی که جواز کسب دارند جلوگیری می‌کنند.»

آنها معتقد هستند که صیدگاه اروندرود بین ایران، عراق و کویت مشترک است و اگر قرار بر این باشد که تنها صیادان اروندکنار از صید محروم شوند ولی صیادان کویتی و عراقی به راحتی اقدام به صید در این صیدگاه نمایند، این ظلم در حق صیادان اروندکناری است.

صیادان اروندکنار می‌گویند: «در این شرایط که بیکاری شامل اکثر صیادان مناطق جنوبی کشور و منطقه اروندکنار شده است، مسئولان بایستی از این قشر حمایت کنند، چرا که صیادان و خانواده‌هایشان از این طریق معیشت می‌کنند و در غیر این صورت بحران معیشتی خانواده صیادان و ماهیگیران اروندکناری را از پای در خواهد آورد.»

آنها افزودند: «تاکنون چندین بار تجمع اعتراضی برگزار نمودیم و پیگیر حل مشکلات‌مان هستیم؛ متوقف شدن کار صیادی، هم زمان با شروع طرح صید ترال در کشور آن هم برای مدت دو سال بسیار طولانی است و امنیت شغلی ما در خطر خواهد بود.»

صیادان تاکید کردند که شیوه صید آنها قانونی است و کار صیادی نیز روزمزد بوده و غیر از صید و صیادی، برای امرار معاش خود شغل دیگری نداریم و این تعطیلی زندگی ما را به خطر می‌اندازد.»

در حال حاضر به صیادان معترض از طرف نماینده آبادان وعده داده شده است که با مسئولان شیلات آبادان صحبت کرده و مجوز فعالیت صیادان اروندکناری را برگردانند.

Share: