مالباختگان صرافی کریپتولند با تجمع در برابر ساختمان دادستانی در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در اعتراض به سرقت اموال آنها با حمایت قوه قضاییه بوده است. مالباختگان صرافی کرپیتولند در این تجمع شعار می‌دادند:

« دادستان دادستان خجالت خجالت»

 « دادستان دادستان پول ما رو پس بده»

مالباختگان صرافی کریپتولند خواستار برگرداندن اموال و دارایی‌های ضبط شده خود می‌باشند. آنها بنری در دست داشتند که طی آن از دادستان خواستار توقیف اموال متهمین این پرونده می‌باشند.

بعد از توقف فعایت این صرافی، اموال و سرمایه‌های مالباختگان صرافی کریپتولند بلوکه شده است. با توجه به گرانی و تورم افسارگسیخته این سرمایه‌ها بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

بازگرداندن اموال مالباختگان صرافی کریپتولند در هاله‌ای از ابهام

موضوع برگرداندن سرمایه‌های مالباختگان صرافی کریپتولند در هاله‌ای از ابهام است. این صرافی با استفاده از رانت و لابی برادر خامنه‌ای، اموال مالباختگان را بالا کشیده است. پیش از این صاحبان صرافی کریپتولند با استفاده از رانت و لابی‌های قدرت یک پلتفرم خرید و فروش و تبادل رمز‌ارز را ارائه داده بودند که بیش از ۳۰۰ رمز ارز مختلف را پشتیبانی می‌کرد.

با استفاده از لابی‌های قدرت این سایت، در سال ۹۹، دو تندیس بهترین سایت کسب و کار و مردمی‌ترین سایت را به خود اختصاص داده بود. به این صورت این سایت با تایید ضمنی مقامات دولتی توانسته بود اعتماد مالباختگان را کسب کند.

توقف فعالیت صرافی کریپتولند باعث شد تا سرمایه بسیاری از مردم بلوکه شود. مقامات قضایی به مالباختگان گفته بودند برای بازگرداندن اموال‌شان در سایت گرداب ثبت نام کنند. این سایت توسط قوه قضاییه راه‌اندازی شده است.

مالباختگان صرافی کریپتولند برای ثبت نام در این سایت نیز با مشکل مواجه شده‌اند. به گزارش رسانه‌ها، از ۱۵۰ هزار مالباخته کریپتولند تنها نزدیک به ۴۰ هزار نفر توانسته‌اند در سایت گرداب ثبت نام کردند. سایر مالباختگان به دلیل اخلال در این سامانه امکان ثبت نام نداشته‌اند.

دور زدن تحریم‌ها با استفاده از رمزارز

سران حکومت برای دور زدن تحریم‌ها از صرافی‌های داخلی استفاده می‌کنند. بسیاری از مردم بعد از ترکیدن حباب بورس و تورم افسارگسیخته برای حفظ سرمایه‌های خود ناچارا به خرید رمز ارز روی آوردند. ارزش معاملات این بازار در ماه‌های گذشته نزدیک به ۱۰هزار میلیارد تومان بود. مجلس و بانک مرکزی چند ماه پیش دستور بسته شدن تمام درگاه‌های پرداخت غیرمجاز معاملات رمز‌ارز را صادر کردند. اما سوال اینجا است، اگر صرافی‌های مجاز به فعالیت نبودند، چگونه از درگاه‌های معتبر بانک مرکزی استفاده کرده بودند؟