تجمع اعتراضی مجدد کارگران اخراجی کارخانه قند یاسوج و افشای وعده‌های توخالی توسط آنان

فارس، روز چهارشنبه ۷ خرداد ماه، شماری از کارگران اخراجی کارخانه قند یاسوج با تجمع اعتراضی در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد، خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

بر اساس این گزارش، پس از گذشت مدتی از صدور حکم ابطال معامله کارخانه قند، کارگرانی که در این بین خسارت دیدند و از کار بیکار و از منازل سازمانی کارخانه بیرون رانده شدند، دوباره به دادخواهی از حق و حقوق خود برخاسته‌ا‌ند.

این موضوع باعث شد، استاندار و مسئولان استانی به خصوص نماینده خامنه‌ای و همچنین دستگاه قضایی استان، برای جلوگیری از تکرار حوادثی چون غیزانیه اهواز و گسترش اعتراضات مردمی، خواستار رفع سریع مشکل و احقاق حق و حقوق کارگران شوند.

موضوع واگذاری کارخانه قند یاسوج به قیمت بسیار پایین و برخورد با کارگران این کارخانه در کشور، صدایی به پا کرد و موضوع در دستگاه قضایی و نزد مسئولان ارشد این قوه مورد پیگیری قرار گرفت.

کارخانه قند یاسوج، اولین واحد تولیدی در سطح استان و مرکز آن شهر یاسوج است که مردم این شهر خاطرات زیادی با کارخانه قند دارند و تعداد زیادی به طور مستقیم و غیر مستقیم از کارخانه تأمین مالی می‌کردند.

با فروش مسئله‌دار کارخانه قند یاسوج، هم کارگران اخراجی و هم دانشجویان مطالبه‌گر سکوت نکردند و وضعیت واگذاری کارخانه را فریاد زدند و دستگاه قضایی ناگزیر از ورود به پرونده شد و حکم بر باطل نمودن آن داد.

کارگران کارخانه قند یاسوج در تجمع اعتراضی خود به افشاگری پرداخته و اعلام کردند: «با زد و بند و تبانی و پنهان‌کاری با بخش خصوصی در سال ۷۳ و ۸۱، با پیگیری اداره کل اطلاعات استان، تخلفات و ارائه پرونده به دادگستری استان و شهرستان رای به ابطال داده شد و در سال ۹۵ با واگذاری به بخش خصوص بعد از ۱۷ روز کلیه کارگران کارخانه اخراج شدند و در دی ماه ۹۵ کارخانه تعطیل شد.»

کارگران معترض ادامه دادند: « این ظلم و بی‌عدالتی با هماهنگی ۲ دستگاه استانی و برخی مدیران صورت گرفت و با بدترین شکل و بی‌حرمتی ۱۱۵ کارگر را که در منازل سازمانی بودند بیرون کردند و صدای مسئولان در نیامد.»

در اعتراض مجدد کارگران و در ادامه افشاگری خود، آنها اعلام کردند: «مسئولان استان، در کمال تعجب، حتی کمک‌کار و یاور خریدار بودند و این بی‌عدالتی و ظلم به کارگر و همراهی مدیران وقت را چه کسی باید رسیدگی کند.»

کارگران معترض کارخانه قند یاسوج گفتند: «کارخانه با تمام امکانات از تولیدی و رفاهی، از سال ۹۵ تاکنون تعطیل و موجب ضرر به ۱۰ هزار نفر و در زمان بهره‌برداری به صورت مستقیم به ۳۰۰ نفر شده که از آن درآمد خود و خانواده‌هایشان را تأمین می‌کردند.»

کارگران معترض می‌گویند: «عده‌ای در این بین، در روند پرونده کارخانه قند، شریک دزد و رفیق قافله‌اند و اگر دست از موش‌دوانی بر ندارند، پشت این تریبون اسم آن‌ها را افشا می‌کنیم.»

Share: