تجمع اعتراضی مردم دهستان فراغه

روز دوشنبه ۸ دی ۹۹، تجمع اعتراضی مردم دهستان فراغه از توابع شهرستان ابر کوه واقع دراستان یزد با حضور شماری از دامداران و کشاورزان در اعتراض به احداث کارخانه کاشی در این منطقه، برگزار شد.

دامداران و کشاورزان فراغه که خود با مشکل کم آبی مواجه هستند، احداث کارخانه کاشی را تهدیدی زیست محیطی برای سه هزار هکتار باغات و زمین‌های کشاورزی این منطقه می‌دانند.

مردم فراغه می‌گویند با توسعه صنعتی مشکلی نداریم ولی این کارخانه باید در منطقه دورتری از زمین‌های کشاورزی احداث شود.

 فیلمی از صحبت های اهالی معترض فراغه در فضای مجازی منتشر شده که مشکلات خود را می‌گویند

یکی از اهالی در اعتراض می‌گوید: «چرا می‌خواهند در نقطه‌ای که سه هزار هکتار باغ است کارخانه احداث کرده و آینده ما را از بین ببرند. آیا این ریزگرد‌ها برای باغات ما ضرر ندارد؟ کشاورزی در ادامه می گوید، ۶۰ سال است که در اینجا زندگی می‌کنیم و عایدات ما کشاورزی است.»

یکی دیگر از اهالی می‌گوید: «کارخانه کاشی که می خواند احداث کنند فاصله اش تا اینجا ۱۵۰۰ متر است و با گرد و خاکی که ایجاد می‌کند برای دامهای ما مشکل ایجاد می‌کند.»

آنها می گویند: احداث کارخانه کاشی آب این منطقه و کشاورزی ما را تهدید می‌کند. ما الان با مشکل آب مواجه هستیم این کارخانه کاشی به هر حال نیاز به آب فراوان دارد و ما الان آبی که برای دامهایمان تهیه می کنیم با تانکر می آوریم. این منطقه کلی زمین غیر کشاورزی و کویری دارد که می‌توانند در آنجا کارخانه را احداث کنند. بنابراین مردم کل این منطقه با احداث کارخانه کاشی مخالف هستند.

تهدید جدی کم آبی و زیست محیطی که باعث تجمع اعتراضی مردم دهستان فراغه  شده بود، باعث شد که بطور موقت کار احداث کارخانه کاشی متوقف شود.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *