تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شاغل در طرح آبرسانی دشت سیستان به دلیل ۸ ماه دستمزد معوقه

بار دیگر تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران شاغل در طرح آبرسانی دشت سیستان، به دلیل عدم پرداخت ۸ ماه حقوق رسانه‌ای شد.

کارگران شاغل در طرح آبرسانی دشت سیستان، بارها نسبت به معوق ماندن حقوق‌شان، دست به تجمع اعتراضی و اعتصاب زده‌اند، ولی تاکنون مسئولی پاسخگوی آنها نبوده است.

روز شنبه ۱۹ مهر ماه ۹۹، برای چندمین بار، جمعی از کارگران و پرسنل شاغل شرکت جهاد نصر همدان که یکی از شرکت‌های پروژه آبرسانی دشت سیستان است، در اعتراض به عدم پرداخت ۸ ماه حقوق و مطالبات معوقه، دست به اعتصاب زده و اقدام به تجمع اعتراضی نمودند.

پرسنل شرکت جهاد نصر همدان که یکی از شرکت‌های پیمانکار فاز دوم پروژه آبیاری دشت سیستان می‌باشد، از بهمن ماه سال ۹۸ تاکنون حقوق‌شان را دریافت نکرده‌اند و بار دیگر، در مقابل ساختمان جهاد کشاورزی شهرستان زابل تجمع کردند.

بنا به گفته تجمع کنندگان، دلیل حضورشان عدم دریافت بیش از ۸ ماه حقوق‌شان، از بهمن ماه ۹۸ می‌باشد و از وضعیت بد معیشتی و سفره‌های خالی خود به شدت معترض هستند؛ حتی عده‌ای از این کارگران، از عدم حضورشان در جمع خانواده به دلیل شرمندگی و شرمساری خود سخن می‌گویند.

همان طور که پیش از این نیز خبرها و گزارشاتی در این زمینه منتشر کردیم، این نخستین بار نیست که چنین تجمعات و اعتراضاتی از طرف کارگران شرکت‌های پیمانکاری طرح آبرسانی دشت سیستان صورت می‌گیرد.

در چند ماه گذشته، کارگران و کارکنان شرکت‌های پیمانکاری وابسته به طرح آبرسانی دشت سیستان از جمله، چکاد جنوب، جهاد نصر و… بار‌ها به دلیل عدم پرداخت حقوق، مقابل شرکت‌‌های خود و حتی جهاد کشاورزی شهرستان زابل، دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار رسیدگی جهت حل این موضوع شدند که هر بار نیز وعده‌‌هایی به آن‌ها داده شد که عملی نشدن وعده‌ها، موجب افزایش اعتراض و نگرانی‌ کارگران گردیده است.

طرح آبیاری دشت سیستان که به طرح ۴۶ هزار هکتاری معروف است، به مانند بسیاری از طرح‌های دیگر در شمال استان سیستان و بلوچستان از جمله نیم‌لوله، با وجود جذب سرمایه‌های کلان نتوانست رضایت مردم را کسب کند و بسیاری از کشاورزان نسبت به چنین طرحی غیرکارشناسانه، معترض بودند؛ چرا که با وجود عبور لوله آبرسانی این طرح از زمین‌های کشاورزی‌شان، اما آب به آنها تعلق نمی‌گرفت.

موضوعی که جدا از اعتراض کارگران و کارکنان شرکت‌هایی که طرح را پیش می‌برند، نسبت به عدم پرداخت حقوق‌شان، اعتراضات مردم و کشاورزان را نیز به دنبال داشت و می‌توان با انبوهی سرمایه‌ای که متعلق به همین مردم است که به آن امید بسته بودند وضعیت بهتری داشته باشند، به عنوان یکی از هزاران طرح‌های شکست‌خورده در پرونده دولت محسوب کرد.

Share: