تجمع اعتراضی کارگران آذرآب و بستن کیلومتر ۱۲ جاده اراک – تهران

روز یکشنبه ۱۴ مهرماه ۹۸ کارگران آذرآب در سه راهی خمین – اراک – تهران اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی کردند. کارگران آذرآب در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و عدم پاسخگویی مسئولان به مطالبات‌شان، جاده اراک به تهران را در ورودی شهر مسدود کردند.

کارگران آذرآب به عدم تعیین تکلیف سهامداری اعتراض کردند و افزودند که  هنوز دستمزدمان را نگرفته‌ایم. آنها همچنین به ‌نحوه واگذاری و فروش این شرکت که حداقل منافع و حقوق کـارگران را پایمال می‌کند، اعتراض کردند.

pastedGraphic.png

لازم به ذکر است که به رغم ماه‌ها اعتراض و تجمع، هنوز هیچ مسئولی به حداقل مطالبات عادلانه و برحق این کـارگران پاسخ نداده و کارفرما دستمزد مرداد و شهریور آنها را پرداخت نکرده است.

کـارگران معترض همچنین خواستار خلع ید از بخش خصوصی هستند. بانک کشاورزی که سهامدار عمده شرکت آذرآب است، حاضر به واگذاری سهام خود نیست.

کارگران آذرآب در تجمع روز یکشنبه خود، یک پلاکارد با خود حمل می‌کردند که بر آن نوشته شده بود: «خطاب به مقامات کشوری، پرسنل و کـارگران شرکت آذرآب اراک خواستار رسیدگی فوری برای واگذاری مالکیت شرکت به سازمان گسترش و نوسازی صنایع هستیم.»

pastedGraphic_1.png

محمدتقی آبایی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی هم به خواسته اصلی کـارگران که روز یکشنبه در بیرون از کارخانه، در سه راه خمین تجمع کردند، اذعان کرد.

یادآوری می‌شود که کارگران آذرآب شهریورماه امسال در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدها و بلاتکلیفی وضعیت مالکیت کارخانه، چند روز پیاپی تجمع کردند.

کارخانه آذرآب در رده واحدهای صنایع سنگین ایران بوده و چند صد کارگر در آن‌ به کار اشتغال دارند. این کارخانه در چارچوب سیاست‌های نئولیبرال به بخش خصوصی واگذار شده‌ است. کـارگران آذرآب می‌گویند که اکنون امنیت شغلی ندارند و تولید نیز متوقف شده است.

Share: