کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز در اعتراض به حقوق‌های ناچیز و اختلاف زیاد با حقوق کارگران رسمی تجمع کردند. این کارگران با تجمع در برابر این پتروشیمی خواهان افزایش حقوق و حذف شرکت‌های پیمانکاری واسطه شدند. کارگران شرکتی به‌دلیل نوع قرارداد و وضعیت موقتی همواره در نگرانی از اخراج و بیکار شدن به‌سر می‌برند. نبود امنیت شغلی نیز یکی از مشکلات اصلی این کارگران است.

روز یکشبنه ۱۸ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز در اعتراض به فاصله زیاد بین حقوق با کارگران رسمی‌ها در برابر این شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند.

کارگران می‌گویند: «رقم کارانه کارگران رسمی پتروشیمی تبریز، ۵ میلیون تومان است. اما این رقم برای کارگران شرکتی فقط ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است.»

آنها می‌گویند: «وجود شرکت‌‌های پیمانکاری واسطه طرف قرارداد وزارت نفت و پتروشیمی هدفی جز استثمار کارگران و استفاده از آنها با حقوق‌های بسیار ناچیز نیست.»

به گفته کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز، وزارت نفت با این شیوه و واسطه قرار دادن این شرکت‌ها با دست باز کارگران را در صورت کمترین اعتراض صنفی اخراج می‌کند.

کارگران معترض از وضعیت ناامنی شغلی و کمبود حقوق رنج می‌برند.

خواسته کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز حذف شرکت‌های پیمانکاری

اصلی‌ترین خواسته کارگران شرکتی پتروشیمی تبریز همچون سایر کارگران نفت، تبدیل وضعیت از موقتی و شرکتی به رسمی است.  

خواسته‌ای که کارگران در بیش از ۲۵ شرکت پیمانکاری نفت و پتروشیمی طی دو هفته گذشته با اعتصاب و اعتراض بر روی آن اصرار دارند.

روز ۳۱ فروردین‌ماه سال جاری، شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی طی یک بیانیه خواستار اعتصاب سراسری کارگران نفت و گاز در سراسر مناطق نفت‌خیز شد.

استثمار بیرحمانه کارگران شرکت نفت و گاز که به صورت پیمانکاری مشغول به کار می‌باشند، ادامه دارد. صاحبان شرکت‌های پیمانکاری باید بدانند، زمان چپاول دسترنج کارگران رو به پایان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.