کارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری در اعتراض به برقراری شیفت جدید کاری، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. کارگران معترض با سردادن شعار نسبت به برقراری شیفت‌های کاری ۸ ساعته اعتراض داشتند. این کارگران همچنین نسبت به پایین بودن دستمزد‌هایشان اعتراض داشته و خواهان افزایش آن شدند. این تجمع در روز چهارشنبه ۳۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

کارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری خواستار تثبیت ساعت کاری فعلی و عدم بازگشت به دوران قبل از کرونا شده‌اند. آنها خواستار تثبیت نوبت کاری ۱۲ ساعته می‌باشند. قبل از کرونا نوبت کار هشت ساعته (۱۲روز کار و ۴ روز استراحت بود). اما با شیوع کرونا نوبت کاری کارکنان شرکت نفت و گاز به ۱۲ ساعت تغییر کرد. در این وضعیت کارکنان ۴ روز در کار و ۴ روز در استراحت می‌باشند. در حال حاضر مسئولین درصدد بازگشت زمان کاری به قبل از شیوع کرونا هستند. اما کارکنان خواستار تثبیت نوبت کاری ۱۲ ساعته می‌باشند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفت و گاز مارون

همزمان با تجمع کارگران شرکت نفت و گاز آغاجاری، جمعی از پرسنل شرکت نفت و گاز مارون و کارون نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در محوطه ساختمان این شرکت در شهر اهواز برگزار شد. کارگران خواستار تثبیت نوبت کاری ۱۲ ساعته می‌باشند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکت نفـت و گاز در مسجد سلیمان

پرسنل شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان نیز در مقابل محوطه ساختمان مرکزی این شرکت اقدام به تجمع اعتراضی کردند. آنها خواستار تثبیت نوبت کاری ۱۲ ساعته می‌باشند. پرسنل نوبت کاری ۸ ساعته را در شرایط فعلی به ضرر کارگران دانسته و خواستار حذف آن شدند. شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب بر اساس مصوبه ستاد کرونا شیفت‌های کارگران شـرکت نفت و گاز را به ۸ ساعت در روز تغییر داده است.

مزیت‌های نوبت کاری ۱۲ ساعته

نوبت کاری ۱۲ ساعته برای کارکنان مزیت‌های زیادی دارد. در این شیوه با توجه به خطرات جاده‌ای، ایاب و ذهاب کارکنان به صرفه‌‌تر است. ضمن این که در هزینه‌های جابجایی نیز صرفه‌جویی خواهد شد. براساس دستور ستاد ملی کرونا از ۲۳ فروردین‌ماه، قرار است نوبت‌‌های کاری‌ به روال قبلی خود یعنی ۳ شیفت کاری بازگردد.

پیش از این کارگران شـرکت نفت و گاز گچساران نیز خواستار تثبیت نوبت کاری ۱۲ ساعته شده بودند.