تجمع اعتراضی کارگران شرکت پروفیل ساوه

جمعی از کارگران شرکت پروفیل ساوه، امروز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ماه ۹۹، در اعتراض به حذف عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور از عناوین شغلی این شرکت، در مقابل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ساوه تجمع اعتراضی برگزار نمودند.

کارگرانی که به مشاغل سخت و زیان‌آور روی‌ آورده‌اند، در محیط کار غیر‌استاندارد که عواملی هم چون فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی، تنشی به مراتب بیشتر از ظرفیت‌های طبیعی جسمی و روانی در کارگران ایجاد می‌کند، نتیجه آن، بیماری شغلی و عوارض ناشی از آن است.

به منظور کاهش این صدمات، در قانون کار و آیین‌نامه‌های مربوطه، هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان‌آور ۱.۵ سال محاسبه شده و افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان‌آور مشغول به کار بوده‌اند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

کار بررسی مشمولین این قانون در کمیته‌ای تحت عنوان «کمیته سخت و زیان‌آور» صورت خواهد گرفت و هرگونه اعتراض به آراء قطعی کمیته‌های بدوی و تجدید نظر استان در دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی که کارگر یا کارفرما به رای کمیته بدوی اعتراض داشته باشند، درخواست تجدیدنظر صورت گرفته و در نهایت پس از رسیدگی به اعتراضات، نتیجه به مراجع ذیربط اعلام می‌شود.

حسن‌ حق‌پرست، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ساوه، نسبت به تجمع اعتراضی امروز کارگران پروفیل ساوه واکنش نشان داد و برای جلوگیری از گسترش تجمع اعتراضی کارگران، عجولانه معاون فرماندار و برخی مسئولان دیگر را به محل تجمع‌کنندگان فرستاد تا به کارگران القاء نماید که بایستی اعتراض خود را به صورت قانونی نسبت به تصمیم کمیته بدوی پیگیری می‌کردید نه این که دست به تجمع بزنید.

وی برای خاتمه دادن به این تجمع اعتراضی وعده داد که هفته آینده جلسه کمیسیون کارگری شهرستان با حضور مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و مدیر کل سازمان تامین اجتماعی و سایر اعضا، تشکیل و خواسته کارگران مطرح و پیگیری شود.

حق‌پرست با نادیده گرفتن شرایط سخت کارگران شرکت پروفیل ساوه که با سوابق طولانی مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور می‌شوند، اظهار داشت: «بیمه‌شدگان شاغل در کارهای سخت و زیان‌آور و کارفرمایان پس از دریافت فرم مربوطه از ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل سکونت یا اشتغال و تکمیل آن، می‌بایست تقاضای خود را طبق فرم شماره یک و کارفرمایان کارگاه یا سایر مراجع مدعی سخت و زیان‌آور بودن شغل یا مشاغل کارگاه، تقاضای خود را طبق فرم شماره دو به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یا اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان محل اشتغال خود تحویل دهند.»

کمیته بدوی بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور مستقر در استان مرکزی، برخی از مشاغل سخت و زیان‌آور را از فهرست این مشاغل خارج کرده که از جمله آنها، شرکت پروفیل است و کارگران نسبت به چنین تصمیمی اعتراض دارند.

اما حق‌پرست به جای رسیدگی به مطالبه به حق کارگران پروفیل، آنها را مجاب کرده در مهلت ۱۵ روزه نسبت به تصمیم این کمیته اعتراض کرده تا در مرجع تجدید نظر مورد بررسی قرار گیرد.

امری که نتیجه آن برای کارگران این شرکت پیشاپیش مشخص و راهی جز ادامه تجمعات اعتراضی برای رسیدن به خواسته‌شان وجود ندارد.

Share: