کارگران شهرداری رشت در سال جدید در اعتراض به کم کردن مزایا و حقوق و اجرا نشدن ساماندهی تبدیل وضعیت در برابر استانداری گیلان در رشت تجمع کردند. شهرداری در یک اقدام غیرقانونی مزایای کارگران را کم کرد. این کارگران، سال گذشته بارها برای انجام مطالباتشان دست به اعتراض زده بودند؛ اما تاکنون به خواسته‌‌های خود نرسیده‌اند.

روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شهرداری رشت در برابر استانداری گیلان در شهر رشت، دست به تجمع زدند.

این کارگران در ادامه اعتراضات سال گذشته در اعتراض به کسر کردن مزایا و اجرا نشدن ساماندهی تبدیل وضعیت استخدامی گردهم آمدند.

کارگران شهرداری رشت که سال  گذشته بارها برای انجام مطالباتشان دست به اعتراض زده بودند همچنان پیگیر خواسته‌های برآورده نشده خود هستند.

سال گذشته، علوی، شهردار رشت با ادعای سیاست برقراری عدالت، اضافه کار این کارگران را کاهش داده است.

کارگران در رد ادعای برقراری عدالت علوی می‌گویند: «آیا کسر کردن مزایای ناچیز کارگران عدالت است؟ چرا از حقوق و مزایای کلان مدیران شهرداری کم نمی‌شود؟»

به گفته کارگران، شهرداری به‌طور متوسط ۶۰ ساعت از اضافه کار تمامی کارکنان شهرداری را کم کرده است.

مشکل اصلی کارگران شهرداری رشت بی‌پولی، گرانی و تورم شدید

با توجه به گرانی و تورم شدید و بی‌ارزش شدن ریال در برابر دلار، هر روز تاخیر در پرداخت حقوق و مطالبات کارگران، قدرت خرید آنها را روز به روز کم و کمتر می‌کند.

این روزها، بسیاری از آنها برای گذران زندگی مجبور به گرفتن قرض از سایرین هستند. همچنین به‌دلیل پرداخت نشدن بیمه، این کارگران و خانواده‌ آنها با مراجعه به مراکز درمانی با مشکل مواجه هستند.

پیش‌تر، شهرداری رشت همزمان با سالگرد روز جهانی کارگر ۱۴۰۰، تعداد ۲۲ تن از کارگران شهرداری رشت که هر کدام بالای ۱۰ سال سابقه کار داشتند، اخراج نمود. به گفته کارگران علت اخراج آنها اعتراض‌شان به پرداخت نشدن حق بیمه کارگری بوده است.