تجمع اعتراضی کارگران فاز ۱۴ پارس جنوبی و بستن گیت این فاز در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود

روز شنبه ۵ بهمن ۹۸، شماری از کارگران شرکت پیمانکاری تناوب زیرمجموعه شرکت آی‌پی‌ام شاغل در فاز ۱۴ منطقه پارس ۲ شهرستان کنگان، با برپایی یک تجمع اعتراضی در مقابل این شرکت خواستار پرداخت مطالبات خود شدند.

مطابق این خبر حدود ۳۵ تن از کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن چهار ماه حقوق‌شان از ساعت ۶ تا ۸۳۰ صبح روز شنبه ۵ بهمن ماه ضمن برپایی تجمع اعتراضی ، اقدام به بستن گیت نفررو فاز ۱۴ پارس ۲ کنگان کردند.

هدف از اجرای فاز ۱۴ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۶.۶ میلیون متر مکعب گاز، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه ۱.۰۵ میلیون تن گاز مایع پروپان و بوتان و یک میلیون تن اتان است.

منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌پارس در حاشیه خیلج فارس و در محدوده ۴۶ هزار هکتاری استان بوشهر قرار گرفته است که مشتمل بر سه منطقه پارس یک (پارس جنوبی) که شهرستان عسلویه را در بر می‌گیرد، پارس دو (کنگان) در محدوده شهرستان کنگان و پارس سه (پارس شمالی) محدوده شهرستان‌های دیر، دشتی، تنگستان و بوشهر را در بر می‌گیرد.

خاطرنشان می‌شود که این فاز چهار سکوی دریایی دارد و خرداد ماه سال جاری نیز کارگران منطقه ویژه پارس جنوبی با برپایی تجمع مقابل ورودی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی‌پارس، نسبت به اخراج حدود ۲۶۳ کارگر و عدم پرداخت مطالبات ۹ ماه دستمزد خود اعتراض کردند.

لازم به ذکر است که مناطق آزاد اقتصادی مشمول قانون کار نیستند و مقررات ویژه خود را دارند. در مناطق آزاد، حقوق‌ها زیر حداقل دستمزد است. عدم پرداخت به موقع دستمزد به صورت یک قانون نانوشته درآمده و هر اعتراضی با تهدید و اخراج پاسخ می‌گیرد.

Share: