تجمع اعتراضی کارگران معدن مس چهارگنبد سیرجان در اعتراض به حقوق عقب‌ افتاده و سایر مطالبات

کارگران معدن مس چهارگنبد سیرجان، به دنبال پرداخت نشدن دو ماه حقوق‌شان، روز دوشنبه ۲ تیر ماه ۹۹، مقابل اداره کار شهرستان سیرجان، دست به تجمع اعتراضی زدند.

مهر، کارخانه معدن مس چهارگنبد چندین سال است که در زمینه فراوری مس فعالیت می‌کند؛ اما این روزها کارگران شرکت معدن مس چهارگنبد به پرداخت نشدن دو ماه حقوق و سایر مزایای غیرنقدی اعتراض دارند.

بنا بر این گزارش، روز دوشنبه ۲ تیر ماه ۹۹، نزدیک به ۱۰۰ نفر از کارگران معدن مس منطقه چهارگنبد بخش بلورد با تجمع اعتراضی مقابل اداره کار شهرستان سیرجان، خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

این تجمع اعتراضی در حالی صورت گرفت که مدتی پیش نیز، شاهد تجمع اعتراضی جمعی از کارگران این شرکت در برابر استانداری کرمان بودیم.

اما گویا صدای اعتراض کارگران به گوش مسئولانی که  باید حقوق کارگران زحمت‌کش معادن را در نطر بگیرند، نمی‌رسد. در شرایط کنونی پرداخت نکردن حقوق دو ماه کارگری که باید خرج و مخارج زندگی‌اش را با آن سر کند، گرانی‌های افسارگسیخته زندگی کارگران را دشوارتر از گذشته کرده و سفره آنان را از نان نیز خالی کرده است.

یکی از کارگران شرکت معدن مس چهارگنبد می‌گوید: «ما کارگران با این اوضاع تورم و خرج و مخارج زندگی، دو ماه حقوق نگرفته و دستمزد و حقوق عقب‌افتاده داریم که متأسفانه شرکت مورد قرارداد ما پرداخت نکرده است.»

کارگر معترض دیگری عنوان کرد: «با این شرایط اقتصادی زندگی برای قشر کارگر دشوار شده و نیاز است مطالبات ما مورد توجه جدی قرار گیرد؛ مساله طبقه‌بندی مشاغل و حقوق عقب مانده اردیبهشت و خرداد از مهم‌ترین مطالبات ماست.»

فرماندار سیرجان، در خصوص تجمع کارگران معدن مس چهار گنبد واکنش نشان داده و گفت: «مشکل این کارگران پرداخت نشدن حقوق اردیبهشت و خرداد ماه بوده که با مسئولان شرکت مذاکره شد و ما هم به دنبال پیگیری این مطالبات هستیم.»

سهراب بهاءالدینی، تجمع اعتراضی کارگران را به مشکلات صندوق ذخیره کارکنان شرکت ربط داده و گفت: «به دلیل این که شرکت مطالباتی از شرکت مس سرچشمه دارد، احتمال می‌دهیم پشت پرده این تجمعات شرکت مس چهار گنبد باشد تا از این طریق مطالبات خود را از مس سرچشمه دریافت کند.»

در این میان، نکته‌ حائز اهمیت، وعده و وعیدهای مقامات مختلف از فرماندار تا نماینده شورای شهر و دیگر وزرا و مسئولین است که با شکل‌گیری تجمع اعتراضی کارگران، همگی خود را پیگیر مشکلات، مطالبات و خواسته‌های کارگران نشان می‌دهند تا از استمرار و تعمیق اعتصاب و تجمعات اعتراضی آنان ممانعت به عمل آورند و وعده‌ها نیز مشمول مرور زمان می‌شوند.

معدن مس چهارگنبد سیرجان، در ۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سیرجان و در شمال غرب بخش بلورد، به فاصله ۳۲ کیلومتری از بلورد قرار دارد و میزان ذخیره کانسار مس چهارگنبد سه میلیون تن برآورد شده است.

Share: