تجمع اعتراضی کارگران واحدهای مختلف در گیلان

روز یکشنبه ۳ فروردین ماه، جمعی از کارگران واحدهای تولیدی مختلف در گیلان، از جمله وارس‌خزر و پارس‌شهاب، با برپایی تجمع اعتراضی خواهان تعطیلی کارخانه‌ها تا پایان بحران کرونا شدند.

تجمع اعتراضی کارگران واحدهای مختلف در گیلان، در حالی برگزار شد که دبیر اجرائی خانه کارگر گیلان، درباره وضعیت کارخانجات تولیدی، در پی شیوع کرونا اظهار داشت: «اکثر واحدهای تولیدی گیلان تا ۴ فروردین ماه تعطیل هستند. از ۲۵ اسفند ماه ۹۸ نیز تعدادی از کارخانه‌ها مثل وارس‌خزر و پارس‌شهاب تعطیل کردند تا جان کارگران کمتر به خطر بیفتد.»

وی افزود: «برخی نیز با شیفت‌بندی، تماس کارگران را در محل کار کاهش دادند؛ اما متأسفانه از ۴ فروردین کارگران باید سر کار حاضر شوند.»

وی افزود: «کلیه کارگران بدون در اختیار داشتن هیچ امکانات پیشگیری از بیماری کرونا، مجبور به کار می‌باشند.»

او ادامه داد: «خواسته کارگران و ما در این تجمع اعتراضی، این است که کارخانجات را به غیر از آنها که تولید بهداشتی و دارویی دارند؛ حداقل تا پایان تعطیلات عید بسته نگاه دارند تا بحران کمی فروکش کند. در عین‌حال باید به بیماران دیابتی و پیش‌زمینه‌ای اجازه داده شود از مرخصی استعلاجی تا پایان بحران استفاده کنند.»

دبیر اجرائی خانه کارگر گیلان گفت: «گیلان جزو استان‌های پرخطر است و اگر کارگری جان خودش را از دست بدهد، یک خانواده دچار مشکل می‌شود و معیشت‌شان نزول می‌کند.»

وی گفت ما لااقل می‌خواهیم تعطیلات عید که تعطیلات رسمی است؛ برای کارگران نیز تعطیل باشد؛ چون بحث جان کارگران در میان است.

وی در ادامه با اشاره به بی‌نتیجه ماندن جلسات شورای عالی کار در خصوص افزایش دستمزد تا پایان سال ۹۸، گفت: «چرا حرف و مطالبه کارگران خریداری ندارد؟ این نوع تصمیمات نشان می‌دهد کسی به فکر قشر پائین جامعه نیست.»

او ادامه داد:‌ «از طرف خانه کارگر سه بار با مسئولان مربوطه تماس گرفتیم که در برخی نانوائي‌ها، نان لواش تا ۵۰۰ تومان گران شده است؛ اما اقدام خاصی صورت نگرفت.»

وی در پایان تصریح کرد:‌ «کارگران کارمزدی مشاغل غیررسمی که دستمزد ۷۰۰ هزار تومان در ماه دریافت می‌کنند، چرا نباید مشمول کمک‌های حمایتی دولت شوند؟»

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *