تجمع اعتراضی کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در شیراز

روز شنبه ۱۲تیرماه ۱۴۰۰، کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان مشغول به کار هستند. آنان در برابر ساختمان ستاد مرکزی شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی تجمع کردند.

کارگران می‌گویند: «مسئولان شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی به هیچ کدام از وعده‌های داده شده عمل نکرده‌اند.» کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی حدود ۴۰۰ نفر هستند. این کارگران، رانندگان ماشین‌های بخش ترابری این شرکت می‌باشند.

کارگران افزودند: «بین ۱۰ تا ۱۸ سال است که بصورت مستمر مشغول جابجایی نیروی کار روی حدود ۲۵۰ حلقه چاه بوده‌ایم. اما از ۲۹ اسفند ماه ۹۹، شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی اسامی کارگران را از سامانه ساپنا خارج کرده است. (سامانه ساپنا، سامانه‌ای است که اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت در آن ثبت شده است).

اجرای طرح خویش فرمایی، عامل محرومیت کارگران واحد ترابری از مزایای قانونی و عرفی

هدف شرکت از خارج کردن اسامی کارگران بخش ترابری از این سامانه، اجرای طرح خویش‌فرمایی است. طرحی که موجب می‌شود براساس آن قرارداد همه این کارگران به حجمی تغییر کند.

به گفته کارگران بخش حمل و نقل مناطق عملیات پارسیان، آغار و دالان، با خروج نام آنها از سامانه ساپنا، از بسیاری مزایا محروم می‌شوند. مزایایی همچون طرح طبقه‌بندی مشاغل و سایر مزایای قانون و عرفی که نیروهای رسمی و قراردادی دریافت می‌کنند. حتی نیروهای پیمانکاری نیز از این مزایا برخوردار می‌باشند.

کارگران می‌گویند: «آخرین تجمع اعتراضی را روزهای ۲۳ و ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰ در برابر ساختمان اداری منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دالان برگزار کردیم. در این تجمع مسئولان وعده دادند که همه رانندگان به سامانه ساپنا وصل خواهند شد. موضوعی که باعث شد به تجمع اعتراضی خود خاتمه دهیم.»

بلاتکلیفی رانندگان شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی بدلیل خلف وعده مسئولان

کارگران واحد ترابری شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی همچنان در وضعیت نامشخصی قرار دارند. چرا که مسئولان شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی به وعده‌های داده شده عمل نکردند.

این کارگران به نامه فرزین مینو، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت اشاره می‌کنند. آنان می‌گویند: «با پیگیری کارگران، فرزین مینو در نامه‌ای با رد طرح خویش‌فرمایی کارگران واحد ترابری این شرکت، تاکید کرده همه کارگران به سامانه ساپنا وصل شوند. براساس این نامه شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی موظف به بستن قرارداد طبق روال قبل با کارگران می‌باشد.»

کارگران افزودند: «علاوه بر این در نامه فرزین مینو تاکید شده در صورتی که بیمه راننده‌ها با قید نام کارفرمای شرکت زاگرس جنوبی به تامین اجتماعی ارسال می‌شود، همه کارگران مشمول مزایای طرح طبقه‌بندی مشاغل خواهند شد.»

به گفته کارگران، مدیران شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی نسبت به نامه معاون وزیر نفت با بی‌توجهی برخورد کردند. چرا که همچنان بر اجرای طرح خویش‌فرمایی با راننده‌ها اصرار دارند. آنان قصد ندارند هیچ یک از راننده‌ها به سامانه ساپنا اضافه شوند. در نتیجه رانندگان طبق قرارداد حجمی از همه مزایای قانونی کار بی‌بهره و محروم خواهند شد.

کارگران در خاتمه تصریح کردند: «از کار با پیمانکاران مختلف خسته شده‌ایم. نگران آینده شغلی خود هستیم و امنیت شغلی نداریم. از بدعهدی‌های مسئولان به ستوه آمده‌ایم. در صورتی که تا یک هفته دیگر برنامه برای حل مشکلات کارگران واحد ترابری صورت نگیرد، بطور کامل کار را متوقف و اعتصاب خواهیم کرد.»

Share: