تجمع اعتراضی کارگران کارخانه دوده فام دزفول در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان

شماری از کارگران کارخانه صنعتی دوده فام دزفول روز چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸ در یک تجمع اعتراضی در مقابل این کارخانه، خواستار رسیدگی به خواسته‌های خود شدند.

این کارگران که تعداد آنها حدود ۷۰ نفر بود، خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و همچنین بازگشت به کار نماینده کارگری این کارخانه شدند.

یکی از کارگران با نام سید مصطفی علوی در این باره گفت: «از سال ۹۱ در این شرکت شاغل شده‌ام؛ ولی بعد از گذشت هشت سال هنوز طرح طبقه بندی مشاغل اجرا نشده است.»

وی افزود: «طبق طرح طبقه‌بندی مشاغل، هرکس با توجه به سنوات خود، جایگاهی در شرکت دارد و حقوق او براساس آن، طبقه‌بندی و پرداخت می‌شود.»

این کارگر گفته است که مدیرعامل پس از پیگیری‌های یکی از نمایندگان کارخانه برای مطالبات به حق کارگران از جمله طرح طبقه بندی مشاغل، دستور اخراج و ممانعت حضور او در کارخانه را به حراست داده است.

وی با بیان اینکه کار در کارخانه صنعتی دوده فام سخت و زیان‌آور است، گفت:‌ «اگر قرار است طرح طبقه‌بندی طبق قانون و آنگونه که باید، اجرا نشود، فایده‌ای ندارد؛ چون کارگران در فضای آلوده و سمی در حال فعالیت هستند. صنعت دوده صنعتی از آلوده‌ترین صنایع دنیا است و فقط چهار کارخانه از این نوع در ایران وجود دارد.»

او در ادامه گفت:

«تصمیم مدیرعامل مبنی بر عدم حضور نماینده کارگران در کارخانه، باعث اعتراض کارگران شده و هنوز هیچکدام از مسئولان کارخانه پاسخ یا دلیل قانع کننده‌ای برای این اقدام نداده است. کارگران، اخراج نماینده خود را آغازی بر تعدیل نیرو در کارخانه می دانند چرا که بحث تعدیل ۴۰ نفر به نماینده کارگران اعلام شده و چون نماینده از کارگران دفاع کرده است اکنون قصد حذف او را دارند.»

مسئول حراست کارخانه صنعتی دوده فام در دزفول با حضور در تجمع اعتراض کارگران، به جای پاسخگویی به مطالبات آنها، بیان داشت: «تجمع هیچ مشکلی را برطرف نمی‌کند و نماینده کارگری می‌تواند اعتراض خود را از طریق اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دزفول پیگیری کند.»

کارگرانی که امروز تجمع کردند حدود ۷۵ نفر بودند که کارگران نوبت صبح کارخانه هستند اما در مجموع بیش از ۱۵۰ نفر در این کارخانه مشغول بکار هستند.

کارخانه صنعتی دوده فام دزفول به عنوان چهارمین کارخانه تولید کننده دوده صنعتی ایران در سال ۱۳۹۱ در شهرک صنعتی شماره ۲ دزفول به بهره‌برداری رسید.

Share: