تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کک سازی و پالایش قطران زرند

کارگران کارخانه کک سازی و پالایش قطران زرند کرمان وابسته به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در اعتراض به قانون جدید این شرکت ، اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی کردند.


مطابق این خبر، صبح روز سه شنبه دهم دی ماه ۹۸ کارگران کارخانه کک سازی و پالایش قطران زرند کرمان وابسته به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای اعتراض به تبدیل وضعیت قرار داد از دائمی به موقت که آن را یک قانون جدید در این شرکت خوانده‌اند دست از کار کشیدند و در مجتمع واقع در کیلومتر ۷ جاده زرند ـ کرمان تجمع کردند.

با آنکه روابط عمومی این کارخانه وقتی در تماس با آنها جویای مشکلات کارگران شدند، منکر تجمع کارگران این مجتمع تولیدی شدند، کارگران می‌گویند که این اعتراض به نحوه بستن قرارداد از حالت دائم به موقت بوده است.

کارگران معترض افزودند از زمانی که مدیریت این شرکت از سوی دولت به بخش خصوصی واگذار شد، تسهیلات و مزایای کارگران قطع شد.

به گفته کارگران شرکت برای مجبور کردن آن‌ها به امضای قرارداد موقت، اقدام به قطع تسهیلات و مزایا کرده است تا اهرم فشاری برای تبدیل وضعیت کارگران داشته باشد.

یادآوری می‌شود که  این مجتمع در سال ۱۳۸۰ زیر نظر شرکت تهیه و تولید ایران کلنگ‌زنی شده و در سال ۱۳۸۱ با انتخاب پیمانکار و مشاور عملیاتی اجرایی، این طرح آغاز شد. آغاز بهره‌برداری از این طرح از سال ۱۳۸۷ بوده است.

کارخانه کک سازی و پالایش قطران زرند کرمان با سرمایه‌گذاری ارزی ۳۰.۵ میلیون دلار و سرمایه‌گذاری ریالی ۷۷۱.۲ میلیارد ریال و با اشتغالزایی مستقیم ۸۰۰ نفر و غیرمستقیم ۱۰۰۰ نفر و نیز تولید سالانه ۲۰۰ هزار تن کک متالورژی و ۹۰۰۰ تن قطران در ۱۰ آذر ۹۵ طی تشریفاتی قانونی در قالب راهبری به شرکت فولاد زرند ایرانیان (زیسکو) واگذار شده است.

Share: