تجمع اعتراضی کشاورزان روستای ساتیاری کرمانشاه

جمعی از کشاورزان روستای ساتیاری پاوه مرکز استان کرمانشاه، روز چهارشنبه ۲۵ تیر ماه ۹۹، نسبت به قطع آب باغات‌شان، دست به تجمع اعتراضی زدند. این باغ‌داران روستای ساتیاری در اعتراض به قطع آب چشمه‌ای که باغات و درختان ضلع غربی روستای ساتیاری را آبیاری می‌کرد، معترض شدند و اعلام کردند از زمانی که این آب‌رسانی متوقف شده درختان این روستا در شرف خشک شدن هستند.

این شهروندان معترض اعلام کردند، در حال حاضر درختانی با قدمت ۱۵۰سال در این باغات وجود دارد که بر اثر بی‌آبی رو به خشک شدن هستند. آنها بر همین اساس با برگزاری تجمع اعتراضی خواستار رساندن صدای‌شان به گوش مسئولین شدند.

pastedGraphic.png

روستای ساتیاری کرمانشاه

از دیگر مشکلات مردم روستای ساتیاری، عدم اشتغال و بیکاری است که در این روزها گریبان‌گیر اکثر روستاهای کشور شده و ساتیاری نیز از این معضل برخوردار است، به خصوص در ماه‌های اخیر که ویروس کرونا مشکلات را دو چندان کرده است.

دهیار روستای ساتیاری ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی که دغدغه‌های مردم روستا است، به کمبود امکانات دیگر، از جمله امکانات ورزشی برای جوانان اشاره کرده و گفت: «جوانان روستا امکانات ورزشی می‌خواهند و به دنبال این هستیم که بتوانیم زمینی خریداری کنیم و سالن ورزشی بسازیم.»

حمید احمدپور در ادامه به مشکل فاضلاب روستا و کمبود بودجه اشاره کرده و می‌گوید: «یکی دیگر از کارهایی که روی زمین مانده، سیستم فاضلاب‌ روستاست که نیاز به بودجه دارد و بودجه فعلی اقدامات عمرانی روستا را پوشش نمی‌دهد؛ البته تا آن‌جایی که بتوانیم، امور عمرانی را با مشارکت مردم روستا انجام می‌دهیم.»

به گفته دهیار روستای ساتیاری، درآمد بیش‌تر مردم روستا از طریق امور خدماتی و فعالیت‌های دامداری و باغداری است؛ گروهی از روستاییان نیز در تولید صنایع دستی اشتغال دارند.

ساتیاری یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین روستاهای اورامانات از توابع شهرستان پاوه و بخش مرزی باینگان و فاصله آن تا مرکز استان کرمانشاه ۱۲۵ کیلومتر است؛ این روستا مردمانی فهیم، با فرهنگ، مهمان‌نواز و سخت‌کوش دارد.

در روستا ۲۱۵ خانوار و ۷۵۰ نفر زندگی می‌کنند که به زبان کردی جافی‌سورانی صحبت می‌کنند و پوشش آن‌ها همانند سایر مناطق هورامان، کردی است.

Share: