بازنشستگان تامین اجتماعی خواستار ریل درست انتخابات ابتدا در شهرستان‌ها و استان‌ها شدند

بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل هتل محل برگزاری انتخابات کانون عالی بازنشستگان تجمع اعتراضی برپا کردند. این تجمع روز چهارشنبه ۲۶ مردادماه ۱۴۰۱ در شهر انزلی برگزار شد. بازنشستگان خواستار افزایش قانونی مستمری‌ها خود مطابق مصوبه هیات مدیره تامین اجتماعی هستند.

بازنشستگان تامین اجتماعی به انجام این انتخابات اعتراض دارند و می‌گویند:

«این انتخابات مشکل دارد، اعضای هیات مدیره برای دفعات متوالی سر پست خود باقی مانده‌اند،‌ آنها اساسنامه را به نفع خود تغییر داده‌اند و پست‌ها را اشغال کرده‌اند… این انتخابات باید به تعویق بیفتد، ابتدا باید انتخابات شهرستان‌ها و استان‌ها انجام شود بعد انتخابات کانون عالی.»

ماموران امنیتی به منظور رعب و وحشت بازنشستگان را در محاصره خود قرار داده‌اند.

بازنشستگان تامین اجتماعی مدت‌ها است، نسبت به انجام نشدن انتخابات درست هیئت مدیره اعتراض دارند. چندی قبل یک بازنشسته تامین اجتماعی با انتشار مطلبی اعتراض خود و سایر بازنشستگان را به این وضعیت ابراز نمود. متن مطلب وی در زیر آمده است:

اعتراض بازنشستگان به اعضای کانون عالی

تحلیل سکوت کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی در بحران افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح

سکوت مرگبار اعضای کانون عالی و شخص آقای بیات در این آشفته بازار و بحرانی که دولت تعمدا برای افزایش قانونی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پدید آورده از دید ما و بر اساس اطلاعات ما دلیل ناکارآمدی جناب آقای بیات در کسوت ریاست کانون عالی و اعضای هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان و برخی اعضا و روسای کانون‌های شهرستان‌ها واستان‌هاست.

در این میان نمی‌توان از کنار این بی کفایتی و ناکارآمدی محرز به سادگی گذشت.

دلیل پافشاری بر ابقای جناب بیات و برخی کانون‌های بازنشستگی در شهر‌ها و کانون‌های عالی بازنشستگان استان‌ها علی‌رغم مخالفت‌های شدید ذی‌نفعان را باید در همکاری آنان با سازمان در تاراج دارایی‌های صندوق جستجو کرد؛ والا چه دلیلی موجه‌تر از این می‌توان بر ابقا آنان در کانون‌های شهر و استان و کانون عالی دانست.

سکوت روزهای اولیه کانون و در راس آن ریاست آن در روزهای ابتدای سال در مورد افزایشات بازنشستگان کارگری از نظر ما و طبق اطلاعات بنده دلیل بر ناکارآمدی ایشان در تبیین نظرات ذی‌نفعانشان بود که بعد از تجمعات در پی فشار معترضین سکوت‌شان را شکسته و قول اجرای مصوبه افزایش طبق ماده ۹۶ را داد. قولی که هنوز پس از طی پنج ماه عملی نشده است.

بی‌خبری اعضای کانون عالی از وضعیت بازنشستگان

زمانی که بازنشستگان زیر تورم دهشتناک کمرشان خم شده و هر روز خدا را به امید خبری خوش از اجرای مصوبه قانونی هیات امنا سازمان طی می‌کنند، جناب بیات کنار دکتر موسوی به بدرقه مسافران طرح کرامت می‌رود، مبالغ میلیاردی بیمه تکمیلی آتیه‌سازان که احتمالا بحساب کانون عالی واریز می‌شود، نمی‌گذارد جناب بیات شکواییه ذی‌نفعان خود در قبال ناکارآمدی این بیمه تحمیلی را رسانه‌ای کرده و بگوش مسئولین ذیربط برساند.

 بدیهی است سکوت امروز کانون عالی در قبال این سردرگمی ناشی از قانون گریزی دولت ظلمی آشکار و نابخشودنی به جامعه بازنشستگان کارگری است. مگر اینکه دلایل موجهی از این سکوت دهشتناک توسط کانون عالی و رئیس آن به افکار عمومی ارائه شود.