تجمع بزرگ صنعتگران و کارگران پروژه ای ایذه در حمایت از اعتصاب کارگران صنعت نفت

روز چهارشنبه ۳ شهریور ماه ۱۴۰۰، شصت و هفتمین روز اعتصاب سراسری کارگران صنعت نفت بود. در این روز جمع زیادی از صنعتگران و کارگران پروژه ای ایذه در محوطه اشکفت سلمان تجمع کردند.

این تجمع بزرگ طبق فراخوان از قبل اعلام شده صورت گرفت. کارگران در حمایت از اعتصاب خود و تاکید بر خواسته‌ها و مطالبات‌شان در این تجمع بزرگ شرکت کردند.

همچنین در مسجدسلیمان نیز کارگران قصد داشتند تجمع کنند. اما ماموران با حضور گسترده مانع گرد‌همایی آنان شدند. به گفته منابع کارگری، کارگران پروژه‌ای نفت ساکن مسجدسلیمان قصد تجمع داشتند. این تجمع مطابق فراخوان از قبل اعلام شده بود.

قرار بود تجمع در پارک پنج بنگله مسجدسلیمان برای تاکید بر تداوم اعتصاب تا محقق شدن مطالبات کارگران برگزار شود. اما بخاطر حضور گسترده نیروی انتظامی و امنیتی کردن شهر و محوطه این پارک، کارگران امکان برگزاری تجمع نداشتند.

صنعتگران و کارگران پروژه ای نفت، گاز و پتروشیمی بیشتر از ۲ ماه است که دست به بزرگترین اعتصاب کارگری زده‌اند. آنها خواهان افزایش دستمزد براساس نرخ‌های تعیین شده توسط خود کارگران هستند. همچنین خواستار تغییر نوبت‌ کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت می‌باشند.

از زمان شروع اعتصاب صنعتگران و کارگران پروژه ای صنعت نفت، برخی از شرکت‌های پیمانکاری شرایط کارگران را پذیرفتند. در نتیجه کارگران با قراردادهای جدید به سر کار بازگشته‌اند. اما تاکنون بیشتر شرکت‌ها ضمن قبول بخشی از خواسته‌های کارگران حاضر به قبول کل شرایط کمپین نیستند. به همین دلیل هنوز ده‌ها هزار نفر از کارگران پروژه ای در اعتصاب بسر می‌برند.

بایستی خاطرنشان کنیم که از اول شهریورماه، ۴۰ کارگر پیمانی شرکت جم ۲ در پارس جنوبی اعتصاب کردند.

این کارگران که زیر نظر شرکت‌های پیمانکاری مشغول بکار بودند، به اعتصاب سراسری کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای نفت پیوسته‌اند.

در تجمع بزرگ صنعتگران و کارگران پروژه ای ایذه، در محوطه اشکفت سلمان، کارگران بر ادامه اعتصاب تاکید کردند. این کارگران اعلام نمودند که تا محقق شدن مطالبات‌شان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

کارگران در خاتمه تصریح کردند که پیگیر خواسته‌هایشان می‌باشند. آنها برای ادامه این پیگیری‌ها، هفته آینده نیز اقدام به برگزاری تجمع در برابر فرمانداری ایذه خواهند کرد.

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *