تجمع روزچهارشنبه ۸ بهمن کارگران گروه صنعتی فولادایران(اهواز)

روز دوشنبه 6 بهمن کارگران گروه صنعتی فولادایران(اهواز) مدیرعامل و دار و دسته اش را بیرون انداختند

pastedGraphic.png

به دنبال فراخوانی که دیشب(سه شنبه شب 7 بهمن) از طرف عوامل وابسته به کارفرما منتشر میشود، امروز صبح هشتم بهمن تعدادی از نیروهای طرفدار مدیران خلع شده، با بنر حمایت از یوسفی و شعار «مرگ بر فتنه گر» مقابل تالار روابط عمومی تجمع میکنند.

ماجرا از این قرار است که مدیران شرکت شفق و روابط عمومی شرکت پس از بیرون کردن مدیران فاسد، برای سیصد نفر از پرسنل که اخیراً از سوی شرکت شفق و به طور مشکوک استخدام شده اند، با محتوای حمایت از مدیران اخراجی پیامک میفرستد و آنان را برای تجمع دعوت میکند! اما با آغاز این تجمع فرمایشی که تعدادی از سرپرست ها هم مبلّغ آن بودند، معلوم میشود مهم ترین هدف این تجمع برگرداندن یوسفی و همدستانش به شرکت نیست، بلکه هدف اساسی مقابله با حرکت اعتراضی کارگران مستقل و باغیرت شرکت بوده است. توطئه ای که البته با هوشیاری و حضور به موقع جمعیت بزرگتری از کارگران آگاه خنثی شد.

شرح حال: عوامل کارفرمایی و امنیتی برای ایجاد تفرقه میان کارگران از نیروهای تازه استخدامی سو استفاده میکنند. در پیامک فراخوان به این نیروها وعده داده شد که اگر برای حمایت از نادر یوسفی تجمع کنید، وضعیت تان از قراردادی با شرکت شفق به قرارداد با گروه ملی تبدیل خواهد شد. این بار دوم است که عوامل مدیریتی شرکت که وابسته به ادارات فاسد دولتی و نظامی هستند، مانند ماجرای انتخابات فرمایشی شورای اسلامی کار، برای تضعیف حقوق کارگران توطئه چینی میکنند. برای این تجمع حتی پای نیروی انتظامی را هم به شرکت باز میکنند تا امنیت حامیان فساد و مافیا نیز تامین شود. به نظر میرسد نیروهای استخدامی به دلیل وضعیت ناامن شغلی گروگان گرفته شده اند تا در مواقع حساس و برای بیان مواضع مافیا و کارفرما از آنها رونمایی شود. اما این بار هم این برنامه ضدکارگری با سر به زمین خورد و کارگران مستقل در پی فراخوان دیشب مدیران شرکت، امروز در همان محوطه تجمع گسترده تری انجام میدهند و فضای متشنج و تفرقه انداز را به مکالمه و گفتگو تغییرشکل میدهند! بدین ترتیب که نماینده هایی از هر دو جناحِ تجمع به نوبت صحبت هایشان را در میان تمام کارگران در میدان روبروی تالار بیان میکنند.

در حقیقت، پرسنل شریف گروه ملی با در نظر گرفتنِ منافع مشترکِ کاری، صدای دروغین نیروهای حامی یوسفی را خاموش کردند و تریبون آزاد را به وجود آوردند. در میان ارائه دیدگاه ها، اسناد تازه ای از تخلفات درون شرکت رو میشود که به پول های در گردشی مربوط است که به چرخه کار نیامده. همچنین طیف مستقل کارگران با تایید اخراج مدیران فاسد، انتقادات صریح خود را درباره نحوه مدیریت ناکارآمد بیان میکنند و تمام کارگران را به جای حمایت از یوسفی و مدیریت، به «حمایت از تولید و بقای کارخانه زیر نظر کارگران» ترغیب میکنند. این اتفاقات در نهایت به اتحاد بیشتر صفوف کارگران تبدیل شد به طوریکه در نهایت شمار کثیری از آن گروه که حامی یوسفی شده بودند، اظهار پشیمانی و ناآگاهی نموده و با علنی شدنِ فسادها و تخلفات مدیریت، منافع تمام پرسنل را در یک جناح دیدند.

خسته نباشید و درود به همکاران باشرف و آگاه گروه ملی فولاد

درهمین رابطه:پرسنل شریف گروه ملی مدیرعامل و دار و دسته اش را بیرون انداختند! 

دور فلکی یکسره بر مَنهَج عدل است

خوش باش که ظالم نبَرد بار به منزل

شرح حال: امروز ششم بهمن 21 نفر از ورزشکاران بوکس با هماهنگی مدیریت به اسم نیروی استخدامی حراست وارد مهمانسرای شرکت میشوند. پس از مدتی حدود چهار و نیم بعدازظهر، تعدادی از پرسنل سراغ آنها رفته و درباره نحوه استخدام این افراد و وظایف آنها سوالاتی می پرسند. این افراد که ادعا میکردند از طریق آگهی موسسات کاریابی برای کار در شرکت آمده اند، در عین حال نمیدانستند آدرس یا حتی نام و تلفن موسسه چیست! 

از طرفی دیگر، نادر جعفر یوسفی که گویا به دنبال مدارج عالی رانت خواری در ورزش نیز میگردد، قصد داشته در اقدامی کور و به بهانه تشکیل تیم بوکس در گروه ملی، این ورزشکاران عظیم الجثه را که به عنوان مزدور خود برگزیده، برای سرکوب کارگران به حراست بفرستد.

با در نظر گرفتن این مسائل، پرسنل معترض با خرد جمعی تصمیم میگیرند و تمام این افراد معلوم الحال را از کارخانه بیرون می کنند. بلافاصله سر و کله عامل خودفروخته ای به اسم پویامنش (رئیس حفاظت فیزیکی) با نیروهای حراست پیدا میشود. آنها به قصد برخورد با پرسنل می آیند اما کما فی السابق با استقامت فولادین کارگران مواجه میشوند طوریکه “پویامنش” این نیروی متعفن نیز از شرکت بیرون انداخته میشود! 

با کنار زدن نیروهای حفاظت فیزیکی، پرسنل به سمت دفتر مدیرعامل پیش میروند و در حالیکه یوسفی و معاونانش جلسه گرفته بودند، با هجوم به آنها و برهم زدن جلسه، خواهان اخراج این مدیران نالایق می شوند. کارگران گروه ملی به دفعات نسبت به حضور آنها یعنی “نادر جعفر یوسفی” و “افشین محمدی” و “ابوالفضل جنتی” هشدارهای لازم را داده بودند و این بار نیز با قاطعیت به مدیرعامل اعلام میکنند که فوراً باید با تیم همراهش شرکت را ترک کند. مدیر حراست و نیروی انتظامی در این مقطع در نقش محافظان این مفسدان و سربازهای وظیفه شناس مفتخوران وساطت میکنند و ضمن تلاش برای کنترل محیط، خواسته های پرسنل را جویا میشوند. ولی پرسنل شرکت مجدداً بر مطالبه برحق خودشان یعنی لزوم اخراج این مدیران فاسد تاکید میکنند. 

پس از این اتفاقات، دفتر مدیریت چند ساعت به بهانه های متعدد از جمله نماز و تلفن و… کارگران را معطل میکند غافل از آنکه این بار با پافشاری و پیگیری های نهایی پرسنل باغیرت روبرو هستند. سپس حوالی ساعت هشت و نیم شب از سوی مدیریت پیشنهاد مذاکره داده میشود. اما کارگران آگاه هیچ اعتباری برای این آقایان قائل نمیشوند. پس پیشنهاد دیگری مطرح میشود مبنی بر اینکه مدیرعامل تمایل به صحبت دارد. کارگران که دیگر توان تحمل یوسفی و معاونین را نداشتند، بعد از اینکه او با تعدادی از ماموران نیروی انتظامی به میان کارگران می آید، در مقابل تمام یاوه ها و صحبت های پوچش، سکوت مطلق اختیار میکنند! 

این واقعه به خوبی نشان داد که مدیریت در بین نیروها دارای هیچ رسمیت و قدرتی نیست و این را یوسفی و اطرافیان پاچه خوارش به خوبی فهمیدند. به همین دلیل درباره استخدام های تازه اظهار بی اطلاعی کرد تا ترس خود را بپوشاند و ادعا کردند که این استخدام ها مشمول سهمیه های نیروی انتظامی میشود. مانند استخدام های مشکوک چند ماه پیش که با عنوان سهمیه سپاه و استانداری و شهدای حرم انجام گرفته بود. اما واقعیت این است که این حربه های ضدکارگری برای ما روشن شده است و پرسنل زحمتکش گروه ملی، صفِ طبقه کارگر را از صف نوکران و خوک های سرمایه داری تفکیک میکنند. 

پس از تمام این حوادث همچنان پرسنل به تجمع و اتحاد خود ادامه دادند. مدیرعامل بی همه چیز و دارو دسته رانتی اش که فهمیدند دیگر جایی در گروه ملی صنعتی فولاد ندارند، سرانجام در برابر اعتراض شدید همکاران عزیز و جلوی چشم نیروها و با گردنی افتاده ، مجبور میشوند شرکت را ترک کنند تا نفرین ها و شعارهای کارگران بدرقه راهشان شود:

“کارگر میمیرد  ذلت نمیپذیرد”

درود به شرف کارگران آهنین و متحد گروه ملی که مدیران کثیف و بی کفایت را در مشت خود ذوب کردند و برای همیشه به سطل زباله فرستادند! 

برگرفته از کانال صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *