تجمع مشاوران ایمنی و بهداشت کار در اعتراض به بیکاری

روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، تجمع مشاوران ایمنی و بهداشت کار برای دومین بار در سال جاری برگزار شد. این تجمع اعتراضی در برابر وزارت کار، با هدف لغو اصلاح آیین‌نامه مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی، صورت گرفت.

شرکت کنندگان در این تجمع، خواهان توقف فوری این فراخوان، بازنگری آیین‌نامه و دستورالعمل، با حضور نمایندگان مشاوران حقیقی شدند. آنها همچنین خواستار طرح پیشنهادات ارائه شده کمیته ارزیابی ایمنی مجلس، در شورای عالی حفاظت فنی می‌باشند.

مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی گفتند: «در هفته‌های گذشته حوادث متعددی در محیط‌های صنعتی اتفاق افتاد. از جمله انفجار در شهرک صنعتی لیا، شهرک صنعتی شکوهیه قم، حادثه معدن طزره، حوادث ساختمانی و آتش‌سوزی کارگاه مبل‌سازی که در این حوادث، تعدادی از کارگران جان باختند و مصدوم شدند. جلوگیری از استمرار نظارت‌ها، وضعیت ایمنی محیط‌های کار را از این که اکنون وجود دارد، بدتر خواهد کرد.» 

معترضین افزودند: «مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی خواهان پایان دادن به ساقط کردن اعتبار مجوزهای خود هستند. آنها می‌گویند که این رویکرد می‌تواند ایمنی بیش از ۸۰ میلیون ایرانی را در معرض خطر قرار دهد.»

تجمـع مشـاورین ایمنی و بهداشت کار در اعتراض به بخشنامه معاونت روابط کار

پیش از این، روز دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۴۰۰، مشاوران ایمنی و بهداشت کار دست به تجمع اعتراضی زده‌بودند. آنها برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراض خود نسبت به بیکاری، در برابر وزارت کار در تهران تجمع کرده بودند.

یکی از مشاوران ایمنی و بهداشت محیط کار در این تجمع گفته بود: «تعداد ۲۳۰۰ نفر به عنوان مشاور فنی و مسئول ایمنی، بهداشت و محیط زیست در کارگاه‌ها فعالیت می‌کردند. آنها به عنوان مسئولان ایمنی و بهداشت محیط کار، مشغول کار بودند. اما به دلیل بخشنامه معاونت روابط کار که از اول مهر ماه سال ۹۸ اجرا شده و مجوز فعالیت این افراد را تمدید نمی‌کند، بیکار شده‌اند.»

لازم به یادآوری است که شرکت کنندگان در تجمع مشاورین ایمنی و بهداشت کار، همگی مدرک تحصیلی مربوط به شغل‌شان را دارند. آنها بین ۱۵ تا ۱۷ سال سابقه کار داشته و برخی طبق معیار قبلی با نمره ۱۲ یا ۱۳ مشغول کار شده‌اند.

بنابه گفته یکی از مشاوران ایمنی، تمام فعالان در عرصه ایمنی و بهداشت محیط کار از معاونت روابط کار یا وزارت کار سابق، مجوز دریافت کرده‌اند. این مجوزها هر ۳ سال یک بار تمدید می‌شد. اما طبق آیین‌نامه جدید، از مهر ماه ۹۸، تمدید نشده است. آخرین افرادی که مشغول کار هستند نیز، حداکثر تا خردادماه مجوزشان اعتبار دارد و پس از آن بیکار می‌شوند.

Share: