تجمع معدن داران و سنگ‌شکن‌داران جوبجی رامهرمز

روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، معدن داران و سنگ‌شکن‌داران جوبجی رامهرمز در اعتراض به کارشکنی اداره صمت برای بازگشایی راه مواصلاتی خودروهای سنگین در برابر استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

معادن شن و ماسه جوبجی رامهرمز در استان خوزستان به دلیل نبود راه مواصلاتی ماشین‌آلات سنگین بسته شده است. به‌تازگی به رانندگان ماشین‌آلات سنگین گفته شده  که تا زمان ساخت جاده جدید، از جاده درون روستا عبور کنند. روستاییان و سنگ‌شکن‌داران کارشکنی سازمان صمت استان خوزستان را دلیل عدم بازگشایی راه مواصلاتی می‌دانند.

معدن داران و سنگ‌شکن‌داران جوبجی رامهرمز به دلیل مسدود بودن راه مواصلاتی ماشین‌آلات سنگین و روستاییان نیز برای جلوگیری از تردد ماشین‌آلات از جاده درون روستا در برابر استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند.

معدن‌داران و سنگ‌شکن‌داران معترض می‌گویند: «بیش از یک سال است راه مواصلاتی ماشین‌آلات سنگین به ۳۰ معدن مخلوط شن و ماسه بسته شده و این موضوع باعث تعطیلی بیش از ۵۰ کارخانه تولیدی شن و ماسه و بیکاری ۸۰۰ نفر شده است.»

آنها افزودند: «در گذشته از جاده درون روستا عبور می‌کردیم که باعث آزار و اذیت روستاییان می‌شد، به همین دلیل با پیگیری‌ها و مصوبه شورای تامین شهرستان اقدام به ساخت جاده‌ای معروف به جاده ساحلی با هزینه شخصی کردیم که بعد از ۱۰ روز بسته شد.»

آنها همچنین می‌گویند:

«از سال ۹۶ قرار است جاده دوکوهک برای تردد ماشین‌آلات ساخته شود، ولی خبری نشده و به‌تازگی دوباره اجازه تردد از جاده روستا تا ساخت جاده مذکور را داده‌اند، اما نه سنگ‌شکن‌داران و معدن‌داران و نه روستاییان راضی به عبور از این جاده نیستند.»

بنابه گفته معدن‌داران و سنگ‌شکن‌داران، فرمانداری و شورای تامین شهرستان موافقت خود را برای تردد ماشین‌آلات از جاده ساحلی  داده‌اند، ولی سازمان صمت استان خوزستان از دادن استعلامات برای بازگشایی دوباره این مسیر خودداری می‌کنند.

 آنها به این موضوع معترض هستند که چرا سازمان صمت استان  مصوبات شورای تامین شهرستان را اجرا نمی‌کند؟

این سنگ‌شکن داران با اعتراض از وضعیت موجود خواستار بازگشایی جاده ساحلی و آسایش روستاییان هستند و تصریح می‌کنند: «ساخت جاده دوکوهک زمان‌بر است، چرا سازمان صمت از دادن استعلام خودداری می‌کند؟»

حضور روستاییان در تجمع اعتراضی معدن داران جوبجی رامهرمز

روستاییان نیز که در این تجمع اعتراضی حضور داشته و ضمن اعتراض و مخالفت خود از تردد ماشین‌آلات از جاده درون روستا، گفتند: «اهالی روستا دامداری، کشاورزی و خانه‌هایشان نابود شده، آسایش و امنیت خط قرمز ما است.»

روستاییان می‌گویند: «با وجود ۶ متری بودن عرض جاده و نصب تابلو عدم ورود ماشین‌آلات سنگین به روستا بیش از ۱۰ سال ماشین‌آلات سنگین با چندین تن بار از این جاده عبور می‌کردند و ضمن ایجاد ترافیک خطراتی را برای روستاییان به وجود می‌آوردند.»

روستاییان در ادامه افزودند: کامیون‌ها به فاصله خیلی کم از جاده روستا عبور می‌کنند، به‌طوری‌که باعث لرزش دیوارها و وسایل خانه می‌شوند. تازه موضوع به اینجا ختم‌ نمی‌شود و آلودگی صوتی و آلودگی هوای شبانه‌روزی را به دنبال دارد.»

آنها نیز خاطرنشان کردند: «مدتی ماشین‌آلات از جاده روستا عبور نمی‌کردند، ولی به‌تازگی اجازه تردد مجدد از درون روستا داده شد. کودکان امکان بازی کردن ندارند. مدرسه روستا نیز در مجاورت جاده بوده و تحصیل دانش‌آموزان را به دلیل آلودگی صوتی تحت تاثیر قرار داده است.»

روستاییان در خاتمه با اشاره به کشته شدن چندین تن به دلیل تردد ماشین‌آلات سنگین از روستا طی چند سال اخیر، می‌گویند: «ما زمین کشاورزی در اختیار معدن‌داران و سنگ‌شکن‌داران قراردادیم تا جاده ساحلی ساخته شود. چرا سازمان صمت استان با سنگ‌اندازی از راه‌اندازی راه مواصلاتی ماشین‌آلات سنگین خودداری می‌کند.»

Share: