تجمع کشاورزان خوزستانی مقابل وزارت کشور برای دریافت غرامت خسارت‌های سیل سال گذشته

کشاورزان خوزستانی برای دریافت غرامت سیل سال گذشته و فروردین ۹۸ که در اثر آن تمامی زمین‌ها و محصولات کشاورزی‌شان از بین رفت، مجبور شدند به تهران بروند و در مقابل وزارت کشور در تهران تجمع کنند.

این کشاورزان که از دشت آزادگان و منطقه اسماعیله اهواز بودند روز دوشنبه ۵ اسفند ماه ۹۸ برای دریافت غرامت خسارات که از طرف دولت به ‌آنها وعده داده شده بود به تهران رفتند و در مقابل وزارت کشور اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراضی کردند.

کشاورزان معترض پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود: «ما کشاورزان منطقه‌ای دشت آزادگان خواستار خسارت‌های سال ۹۷ هستیم.»

کشاورزان اهواز همراه با کشاورزان دشت‌‌آزادگان پلاکاردی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «ما کشاورزان منطقه‌ی اهواز، بخش اسماعیلیه خواستار خسارت‌های سیل سال ۹۸ هستیم، ما همه با هم هستیم، آهای مسئولین به داد محرومین برسید.»

یاد‌آوری می‌شود که روزهای پایانی سال ۹۷ همزمان بود با شروع بارندگی‌های شدید‌ و جاری شدن سیل در استان گلستان و سپس نوبت به سایر استانها از جمله فارس، لرستان و خوزستان رسید. در آن ایام، ۲۸ استان با سیلاب‌ها چنگ در چنگ بودند که شامل ۲۷۰ شهر و بیش از ۵ هزار و صد روستا می‌شد.

خبرهای منتشر شده در آن تاریخ، حاکی از زیر آب رفتن ۷۰ درصد مساحت کشور در اثر سیل بود.

در خوزستان مانند سایر نقاط ایران به دلیل ناکارآمدی و بی‌تفاوتی دولت نسبت به زیرساخت‌های کشاورزی بسیاری از سیل‌بندها به‌دلیل فرسودگی و عدم‌رسیدگی در اثر سیل از بین رفتند و بسیاری از زمین‌های کشاورزی و خانه و زندگی کشاورزان به زیر آب رفت.

گر چه خبر سیل دیگر خبرتازه‌ای نیست، اما درد و رنج کشاورزان و محرومین آسیب‌دیده که همه چیز خود را از دست دادند نه کهنه شدنی است! و نه فراموش کردنی!

در آن تاریخ، آنچه از همدردی و همدلی و از کمک‌ها و امدادرسانی‌های مردمی به چشم دیدیم، نشان از همت والای مردم ایران در شرایط سخت داشت و آنچه مردم از دولت و حاکمان دزد و غارتگر دیدند چیزی جز بی‌عملی و بی دردی در کمک‌رسانی و بازدید‌های ریاکارانه نبود.

Share: