تجمع کشاورزان هیرمند

روز جمعه ۲۸ شهریورماه، جمعی از کشاورزان هیرمند که زمین‌های کشاورزی آنها در پشت دیوار مرزی بین ایران و پاکستان قرار گرفته است، در مقابل دفتر امام جمعه شهرستان هیرمند، تجمع کردند.

کشاورزان معترض نسبت به عدم توجه مسئولان مرزبانی و سایر ارگان‌های امنیتی برای صدور مجوز تردد آنها و کار در زمین‌هایشان، در مقابل دفتر امام جمعه شهرستان هیرمند دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گفته کشاورزان معترض، برای رفع این مشکل به دفتر فرمانده مرزبانی، اداره اطلاعات زاهدان و سایر ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه مراجعه کرده، اما هیچ گونه توجهی به این وضعیت نکرده‌اند.

کشاورزان هیرمند می‌گویند: «با توجه به این محدودیت تردد، ما عملا هم زمین‌های کشاورزی‌مان قطع شده، چون این مزارع در پشت دیوار مرزی قرار گرفته است و هم مشکلات اقتصادی ما دو چندان شده است.»

لازم به ذکر است که مشکلات کشاورزان هیرمند سابقه‌ای طولانی دارد؛ ازجمله در اواخر اسفندماه سال گذشته (۹۸) خبرگزاری ایلنا به نقل از نماینده کشاورزان شهرستان هیرمند نوشت که وی از مشکلات آب‌رسانی به زمین‌های کشاورزی ناحیه هیرمند در شمال سیستان خبر داده است.

وی به ایلنا گفته بود که کشاورزان این منطقه عمدتاً گندم و جو کاشته‌اند که به علت عدم تخصیص حق‌آبه دریاچه هامون، آبی که از افغانستان می‌آید دچار مشکل هستیم.

وی در ادامه گفته بود که عمده مشکلات ما به علت عدم مدیریت درست آب است و تخصیص حق‌آبه نیز به همین دلیل است. ما کشاورزان تمام طول سال را کار می‌کنیم و اگر محصولاتمان از بین برود، یک سال در فقر و تنگدستی باید زندگی کنیم.

همچنین در تاریخ ۱۷ تیرماه امسال شبکه اطلاع‌رسانی راه‌دانا گزارش کرد که جمعی از کشاورزان شمال شهرستان هیرمند از کمبود آب برای کاشت محصولات کشاورزی گلایه کرده و عدم توجه به این مشکل را موجب بروز فاجعه در بخش کشاورزی منطقه دانستند.

Share: