تحریم دیوان کیفری بین‌المللی توسط آمریکا

دیوان کیفری بین‌المللی، برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است که مقر آن در لاهه، هلند قرار دارد

دیوان کیفری بین‌المللی، برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز است که مقر آن در لاهه، هلند قرار دارد

در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر تحریم دیوان کیفری بین‌المللی، این نهاد قضایی  پاسخ داد که اقدام رئیس جمهوری آمریکا “زورگویی” و عملی غیرقابل قبول در جهت مداخله در “هنجارهای حقوقی” است. عصبانیت دونالد ترامپ به این دلیل است که دیوان کیفری بین‌المللی قصد دارد برخی عملیات نظامی آمریکایی در افغانستان را با معیارهای “جنایت جنگی” یا “جنایت علیه بشریت” بسنجد. بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نیز که از “مداخلات” دیوان کیفری خشمگین است، از تصمیم دونالد ترامپ بسیار خوشنود شد.

تبلیغ بازرگانی

روز پنجشنبه ١١ ژوئن/ ٢٢ خرداد، دیوان کیفری بین‌المللی اعلام کرد که تصمیم اخیر دونالد ترامپ، مرحلۀ دیگری از سلسله حملات “بی‌سابقه”ای است که علیه این دیوان به راه افتاده است.

دونالد ترامپ با امضای فرمانی به دولت خود اجازه داد که دارایی‌های قضات دیوان کیفری بین‌المللی را مسدود کند و همچنین مانع ورود کارکنان این نهاد به خاک آمریکا شود.

در سال ٢٠١٨، جان بولتون که مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ بود، صریحاً گفته بود که خواستار نابودی و انحلال دیوان کیفری بین‌المللی است. نزدیک به یکسال قبل، واشنگتن ویزای خانم فاتو بنسوده، دادستان کل این دیوان را لغو کرد. این اقدام درست زمانی انجام گرفت که دیوان کیفری رسیدگی به برخی خشونت‌های سربازان آمریکایی در افغانستان را شروع کرده بود.

تصمیم تازۀ ترامپ نیز به تلافی اتهام “جنایات جنگی” است که از سوی دیوان کیفری بین‌المللی، علیه سربازان آمریکا در افغانستان طرح شده است. این اتهامات البته هنوز اثبات نشده. اما واشنگتن به طور کلی با “مداخلۀ” یک نهاد خارجی در امور نظامی‌اش شدیداً مخالف است. از نظر دونالد ترامپ “تحقیق در بارۀ نظامیان آمریکایی و یا تلاش برای متهم کردن آنها بدون موافقت واشنگتن”، تجاوز به حقوق کشور محسوب می‌شود. حتی مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا که به تازگی در چند مورد با دونالد ترامپ اختلاف نظر داشته و احتمال برکناری‌اش مطرح شده، از تحریم دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کرد.

Share: