تحریم های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه چهار شرکت می‌باشد که با سپاه پاسداران رابطه دارند. همچنین «محمدعلی حسینی» نیز به دلیل ارتباط با سازمان جهاد خودکفایی سپاه در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفت.

شرکت‌هایی که شامل تحریم های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفته‌‌اند، عبارتند از:

ـ شرکت «جستار صنعت دلیجان»

ـ «شرکت صنعتی عمرانی پارس بنای صدر»

ـ شرکت «سایه‌بان سپهر دلیجان»

ـ شرکت «سینا کامپوزیت دلیجان»

محمدعلی حسینی نیز بدلیل رابطه با سازمان جهاد خودکفایی سپاه پاسداران مشمول تحریم های جدید آمریکا قرار گرفت.

وزارت خزانه‌داری آمریکا عصر روز چهارشنبه ۱۰ فروردین‌ماه ۱۴۰۱ طی بیانیه‌ای اعلام کرد که تحریم های جدید، بدلیل رابطه این شرکت‌ها با سپاه پاسداران می‌باشد. این تحریم‌ها در حالی اعمال می‌گردند که در مذاکرات وین، بحث حذف سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها وجود دارد.

در مذاکرات جاری وین دو طرف اصلی مذاکره، تیم‌های مذاکره کننده ایرانی و آمریکایی هستند. اما همچنان طرف‌های ناظر دیگر در جریان پیشرفت و موانع مذاکرات قرار دارند. طی ماه گذشته، بارها اعلام شده است که کلیت مذاکرات انجام شده و فقط امضای قرارداد باقی مانده است. با این حال یکی از موانع اصلی عدم پیشرفت مذاکرات وین، خواسته حکومت ایران مبنی بر خارج کردن سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها می‌باشد. اما طرف آمریکایی، هنوز پاسخ روشنی به این موضوع نداده و بعضا گفته شده که در لیست رفتن سپاه ربطی به تحریم‌های برجامی ندارد.

موضع دولت رئیسی نسبت به تحریم های جدید دولت آمریکا

وزیر خارجه دولت رئیسی، حسین امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای گفته بود که ما به آمریکایی‌ها پیام داده‌ایم که موضوع سپاه پاسداران باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. ما خواهان آن هستیم که سپاه پاسداران از لیست تحریم‌ها خارج شده و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگری که در این رابطه مورد تحریم قرار گرفته‌اند از لیست خارج شوند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات برجام، امروز در توییتر خود نوشت:

«بروز اختلاف‌های دیگری که بخشی از توافق نیستند، باعث توقف مذاکرات شده است. از جمله درخواست ایران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا».

امروز میخائیل اولیانوف‌ نماینده روسیه در وین هم در صفحه توییترش نوشت:

«بروز اختلاف‌های دیگری که در نهایت بخشی از توافق نیستند، از جمله درخواست ایران برای حذف نام آن از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا باعث توقف در پیشرفت مذاکرات شده است.»