تحصن کارگران معدن طلای ساریگونی

امروز پنجشنبه ۴ اردیبهشت ماه ۹۹، کارگران معدن طلای ساریگونی (زرکوه) در روستای بهارلوی شهرستان، قروه واقع در استان کردستان، در اعتراض به بازداشت ۲ عضو شورای روستای بهارلو دست به اعتصاب و تحصن زدند.

فیلمی از تحصن کارگران منتشر شده است که در آن یکی از کارگران معدن می‌گوید: «مسئولین شرکت قول داده بودند که نیروهای بومی را سر کار ببرند. الان ما ۲۰ نفر بیکار داریم، به‌جای اینکه اینها را در معدن استخدام کنند در حال اخراج آنها هستند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۱ شهریور سال ۹۷ روزنامه همشهری از قول علی محمد مرادی، نماینده قروه و دهگلان و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس نوشت: «در قرارداد اولیه که با مشارکت شرکت قزاقستانی در زمینه استخراج طلا از معدن ساریگونی است، سهم شرکت ایرانی ۵۱ درصد و شرکت قزاقستانی ۴۹ درصد است. »

وی می‌افزاید: «با وجود چنین قراردادی پس از ۳ سال عملیات استخراج و تولید شمش طلا، سهم شرکت خارجی از این معدن به ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است.»

مرادی می‌گوید: «کارگرانی بومی و ایرانی این معدن، ماهانه کمتر از یک و نیم میلیون تومان دستمزد دریافت میکنند، در حالی که به نیروهای خارجی فعال در آن، دستمزدی بیش از ۷ میلیون تومان پرداخت میشود.»

وی ادامه میدهد: «برای کاهش آلودگی و حفظ محیط‌زیست قرار بر این بود که سالانه ۲ تن طلا از این معدن استخراج شود. با وجود این، سالانه شاهد استخراج بیش از ۳ تن طلا در این معدن هستیم.»

به گزارش همشهری در آن تاریخ، هیچ‌گونه سودی از فعالیت این معادن در جیب مردم نمی‌رود، چراکه شرکتهای بهرهبردار در چند سال اخیر با توجه به استهلاک جادهها و آلودگی محیط‌زیست، به تعهدات خود مبنی بر پرداخت ارزش افزوده به استان و اشتغالزایی نیروهای محلی، پایبند نبوده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا در سال ۹۴، در حالی که کارخانه استحصال طلای ساریگونی افتتاح می‌شود مردم روستای جداقایه از آلودگی آب آشامیدنی خود به آرسنیک در عذاب می‌باشند.

این در حالی است که تنفس آرسنیک خطر ابتلاء به سرطان ریه را افزایش می دهد و از سویی تاثیرات مزمن مواجهه با ارسنیک غیر آلی از طریق آب آشامیدنی شامل جراحات پوستی، معلولیت ذهنی، فشار خون بالا، بیماری های عروقی محیطی، بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی، دیابت و… .. و زخم‌های جلدی، شامل سرطان پوست است.

  • جان باختن کارگر جوان معدن طلای قروه

پیشتر در تاریخ ۲۹ آذر سال ۹۶، مردم روستای بهارلو و کارگران معدن طلا برای نشان دادن اعتراض‌شان، اقدام به بستن جاده معدن طلای ساری‌گونی کردند. در پی این اقدام اعتراضی، گارد ویژه با مردم معترض درگیر شد.

مطالبه اهالی روستای بهارلو این است که نیروی کار بومی چرا برای فعالیت در معدن به کار گرفته نمی‌شود و چرا بخشی از درآمد این معدن طلا برای توسعه منطقه به کار گرفته نمی‌شود.

به گفته مردم این روستا، با وجود اینکه خاک‌شان از طلاست چرا بر خاکستر نشسته و بسیار فقیر هستند.

آنها همچنین می‌گویند که تولید ۵۰ درصد از طلای کشور در این منطقه تهیه می‌شود و مردم هیچ سهمی از خاک خود ندارند. بیکاری، فقر، اعتیاد و طلاق از جمله معضلاتی هستند که شاید بتواند بخش کوچکی از درآمدهای معدن طلای ساریگونی از آمار رو به رشد آن جلوگیری کند.

Share: