24/09/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

تحویل جنگنده‌های اف -۳۵ آمریکا به دانمارک آغاز شد

جت‌های جنگنده اف-٣٥ ایالات متحده، روز، پنجشنبه چهاردهم سپتامبر، طی مراسمی تشریفاتی در دانمارک فرود آمدند تا به این ترتیب روند نوسازی ناوگان هوایی این کشور عضو ناتو آغاز شده و هواپیماهای جدید، جایگزین جنگنده‌های قدیمی شوند که قرار است شماری از آنها به اوکراین ارسال شود.

پس از فرود تشریفاتی چهار فروند از جنگنده‌های ساخت شرکت آمریکایی لاکهید مارتین در یک پایگاه هوایی در دانمارک، نخستین کاروان از جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا که قرار است جایگزین ناوگان قدیمی اف-۱۶ دانمارک شود، به طور رسمی در اول اکتبر به دانمارک تحویل داده می شود. 

دانمارک که در حال حاضر ناوگانی متشکل از ٣٠ فروند اف-۱۶ با بیش از ٤٠ سال قدمت دارد، در مجموع، ٢٧ جنگنده اف-٣٥ به ارزش ٢,٢ میلیارد دلار به ایالات متحده سفارش داده که قرار است روند تحویل آنها تا پایان سال ٢٠٢٥کامل شود.

کپنهاگ وعده داده است تا پس از دریافت جنگنده‌های پیشرفته اف-٣٥ از آمریکا، تعدادی از جتهای قدیمی اف-۱۶ خود را به اوکراین ارائه کند چرا که کی‌یف، پیشتر از کشورهای غربی خواسته بود تا با ارسال جنگنده‌های اف-۱۶، این کشور را برای مقابله با تهاجم روسیه تقویت کنند.

مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک، ماه اوت گذشته ابراز امیدواری کرده بود که ٦ فروند از جنگنده‌های اف-۱۶ وعده داده شده، حوالی سال نو میلادی به اوکراین تحویل داده شود.

ایالات متحده، اخیراً موافقت خود را با اینکه دو کشور دانمارک و هلند، جنگنده‌های ساخت آمریکا را در اختیار اوکراین قرار دهند، اعلام کرده بود.

پس از تصمیم آمریکا، دانمارک و هلند، ماه گذشته، اعلام کردند که شماری از هواپیماهای جنگی اف-۱۶ خود را به اوکراین اهدا خواهند کرد. 

RFI

دانمارک تعداد جنگنده‌های اهدایی خود را ۱۹ فروند اعلام کرده اما هلند جزییاتی در این زمینه ارائه نکرده است.

دانمارک همچنین در ماه ژوئن اعلام کرده بود که آموزش خلبانان اوکراینی بر روی جت‌های اف-۱۶را در یک پایگاه هوایی شبه جزیره یوتلند، در حدود ٢٠٠ کیلومتری غرب کپنهاگ، آغاز کرده است.

نروژ، دیگر کشور عضو ناتو نیز برای اهدای جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین اعلام آمادگی کرده است.

این نوع هواپیماهای جنگی تا کنون در مناطقی از جمله بالکان، افغانستان، سوریه و عراق مستقر شده اند و وظایف آنها گشت زنی در حریم هوایی، بمباران و پشتیبانی از نیروی زمینی بوده است.