01/12/2023

سایت آینه روز

سایت خبری سیاسی

تداوم اعتراضات کارکنان صنعت نفت، گاز و پرستاران و کادر درمان در چندین نقطه کشور

روز شنبه ۲۷ آبان ماه و روزهای گذشته اعتراضات کارگران و کارکنان رسمی و قرارداد موقت صنعت نفت و گاز در جنوب کشور تداوم یافت. از این میان می توان به تجمع اعتراضی کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت در اهواز طی امروز، اعتراض صنفی کارکنان شرکت نفت فلات قاره منطقه عملیاتی لاوان طی روز گذشته و تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه نفت آبادان در روز چهارشنبه اشاره کرد. در ادامه اعتراضات و برپایی تجمعات پرستاران و کادر درمانی کشور، امروز نیز پرستاران و کادر درمان در شهرهای یزد، کرمانشاه و اسلام آباد غرب تجمعات اعتراضی برپا کردند.

روز شنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۲ کارکنان قرارداد موقت وزارت نفت در اهواز و در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌های‌شان مجدداً دست به تجمع زدند.

اهم خواسته‌های نیروهای قراردادی موقت شامل تبدیل وضعیت، اجرای کامل مصوبات ۱۴۰۰، اصلاح فرمول پاداش طبق مدل پرسنل رسمی ‌و قرارداد معین، اصلاح نرخ اضافه‌کاری، بهره‌مندی از عیدی طبق رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و … می‌باشد که تاکنون رسیدگی برای تحقق این خواسته‌ها صورت نگرفته است.

همچنین صبح دیروز جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ جمعی از کارکنان شرکت نفت فلات قاره ایران منطقه عملیات لاوان با تجمع خود نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات خود دست به تجمع زدند. اهم مطالبات این کارکنان از سوی پایگاه اطلاع رسانی مطالبات کارکنان رسمی صنعت نفت ایران به شرح زیر گزارش شده است:

حذف محدودیت حق سنوات
سقف حقوق و تفکیک اقماری برابر است با بی انگیزگی و نام امیدی کارکنان
کار در مناطق عملیاتی سقف ندارد
تفکیک مشاغل به تخصصی و پشتیبانی مساوی است با ایجاد تفرقه، تحقیر کارکنان و توهین به آنها
پرداخت کامل سنوات بازنشستگی مطابق با سالهای خدمت
سقف حقوق، بی منطق و ناعادلانه است.
اصلی ترین سختی کار در مناطق عملیاتی دوری از خانواده و زندگی عادی است.
عدم ادغام صندوق بازنشستگی صنعت نفت با سایر صندوق های ورشکسته بازنشستگی
حذف محدودیت حق سنوات بازنشستگی
عودت کسورات مازاد مالیات
استقلال کامل صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت
اجرای کامل مفاد ماده ۱۰

روز ‌چهارشنبه ۲۴ آبان‌ماه ۱۴۰۲ کارگران ارکان ثالث شاغل در پالایشگاه نفت آبادان نیز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان منجمله پرداخت عادلانه و همسان حقوق، تخصیص نفت‌کارت، اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل و حذف شرکت‌های پیمانکاری و تبدیل وضعیت به قرارداد مستقیم دست به تجمع زدند.

اعتراضات پرستاران و کادر درمان:

روز شنبه بیست و هفتم آبان، شماری از پرستاران در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان، مقابل ساختمان استانداری یزد دست به تجمع زدند.

پرستاران معترض خواستار “اصلاح تعرفه های پرستاری و افزایش کارانه و دستمزد خود” شدند.

براساس اعلام‌این شهروندان:”پاداش های مناسبتی که در طول سال و در دیگر استان ها به پرستاران پرداخت می شو، در یزد اعمال نشده و تاکنون کمتر در این زمینه پرداختی صورت گرفته است.”

پرستاران معترض استان یزد در ادامه افزودند:” کارانه، از سال ۱۴۰۲ حذف شده و در خصوص درآمدهایی که درصدی از آن به پرسنل پرداخت می شده، اکنون تنها کادر اداری و حتی بخش خدمات را شامل می شود و پرداخت کارانه به پرستاران صورت نمی گیرد.”

یکی از پرستاران بیمارستان دولتی شهرستان میبد نیز تشریح کرد:”فوق العاده خاص که اضافه کار و سختی کار را شامل می شود، به پرستاران پرداخت نمی شود و حتی در زمینه مالیات نیز درصدی از حقوق پرستاران کسر می شود و به رغم کمبود پرستاران در بیمارستان های دولتی، هیچ گونه ردیفی برای سختی کار و پاداش جود ندارد و لذا از مسئولان درخواست داریم این روند اصلاح شود.

همچنین امروز تجمع اعتراضی پرسنل بیمارستان اسلام آباد غرب نسبت به عدم پرداخت کارانه و اضافه کاری سال گذشته و عدم پرداخت تعرفه ۱۶ماه گذشته (از تیرماه ۱۴۰۱) صورت گرفت.

امروز همچنین تجمع اعتراضی پرستاران کرمانشاه نسبت به تعویق بیش از یکسال تعرفه و کارانه در آستانه روز پرستار برگزار شد.