تداوم اعتراض کارگران کارخانه بهمن موتور

کارگران کارخانه بهمن موتور که خواهان افزایش دستمزد، کاهش ساعات کاری، تعطیلی روز پنجشنبه به روال سابق و طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند و هم پنجشنبه هفته گذشته و هم دوشنبه این هفته در اعتراض به عدم تحقق مطالباتشان دست از کار کشیده بودند قرار بود دیروز پنجشنبه سیزدهم آذرماه دوباره دست به اعتصاب بزنند که به دلیل فشار زیاد حراست شرکت موفق به اعتصاب نشدند اما همچنان با پافشاری بر مطالباتشان درصدد اعتصاب در هفته آینده هستند.

پنجشنبه گذشته که کارگران دست از کار کشیدند پورابراهیم رئیس هیأت مدیره بهمن موتور به قصد مرعوب کردن کارگران تهدید به قطع مبلغ کارانه از حقوق کارگران نمود که کارگران در جواب به این تهدید بیشتر معترض شدند که پس از آن شخصی به اسم آقای موسوی به نمایندگی از سهامداران اصلی شرکت در جمع کارگران حاضر شد و قول داد که تمام خواسته‌های کارگران ظرف مدت یک هفته انجام شود و برای این امر از کارگران دعوت کرد که نمایندگانشان برای مذاکره با مالکان شرکت حضور یابند. پس از این توافق، کارگران به اعتصاب پایان دادند.

روز دوشنبه این هفته کارگران مطلع شدند که ۳ نفر از‌نمایندگانشان که قرار بود در مذاکرات با مالکین شرکت حضور داشته باشند اخراج شده‌اند که کارگران در اعتراض به اخراج همکارانشان دوباره دست از کار کشیدند که پس از نیم ساعت موسوی نماینده مالکین شرکت دوباره در جمع کارگران حاضر شده و با عجز و لابه و تأکید بر اینکه همکارانشان اخراج نخواهند شد و به سر کار بازمیگردند از کارگران خواست تا به کارشان ادامه دهند. کارگران نیز پس از اطمینان از عدم اخراج همکارانشان به سر کار بازگشتند.

دیروز پنجشنبه پایان مهلت یک هفته‌ای برای تحقق مطالبات کارگران بود که بخاطر ایجاد فضای امنیتی توسط حراست شرکت و توجیه اینکه روز آخر هفته است کارگران امکان اعتصاب و تجمع نیافتند اما مصرانه بر این تصمیم هستند که اگر بر اساس قول موسوی نماینده مالکین شرکت مطالباتشان انجام نشود دوباره دست به اعتصاب خواهند زد.

پیشتر ساعات کاری کارگران در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ صبح تا ۴/۱۰ عصر و روزهای پنجشنبه نیز کارخانه تعطیل بود. اما از زمان شیوع بیماری کرونا و به اسم کاهش ساعات کار در عمل ساعات کار را در‌مجمع افزایش داده‌اند. به این منوال که روزهای شنبه تا چهارشنبه تا ساعت ۳/۳۰ عصر و روز پنجشنبه نیز به روزهای کاری اضافه شده و از ساعت ۷صبح تا ۱/۳۰ ظهر کارگران باید سر کار باشند. یعنی اینکه در‌ مجموع روزهای شنبه تا چهارشنبه حدود سه ساعت از ساعات کاری کاسته شده اما روز پنجشنبه کارگران در‌عوض باید ۶/۳۰ سر کار حاضر باشند. اکنون که کارگران به این‌محاسبه ساعات کاری اعتراض کرده‌اند مدیران شرکت تازه اذعان نموده‌اند که بایست ۲ ساعت ونیم از کار روز پنجشنبه بعنوان اضافه کار محاسبه میشده که به اشتباه محاسبه نگشته است و بسیار زیرکانه اضافه کاری‌های کارگران در این مدت دزدیده شده است.

یکی دیگر از مطالبات اصلی کارگران طرح طبقه بندی مشاغل و محاسبه سختی کار است. تا پیش از دوره مالک جدید در سال ۹۵ قانون سختی کار برای کارگران محاسبه می‌شد و کارگران با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته میشدند اما در این چند ساله قانون سختی کار برای کارگران برداشته شده و کارگران باید ۳۰ سال کار کنند تا بازنشسته شوند درحالیکه شغلشان قانوناً در زمره مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارد.

کارخانه بهمن موتور بالغ بر هفتصد نفر کارگر دارد که در کیلومتر ۱۶ جاده قدیم تهران کرج واقع شده است. بهمن موتور یکی از کارخانجات متعلق به هُلدینگ “گروه بهمن” است که از سال ۹۵ شرکت”کروز” سهامدار و مالک اصلی آن است. مالکین اصلی شرکت کروز نیز خانواده کشاورز و خانواده علیپور هستند.

گروه خودروسازی بهمن به جز شرکت بهمن موتور شامل چند کارخانه دیگر از جمله شرکت صنایع ریخته‌گری ایران، بهمن دیزل، سیبا موتور، ایران دوچرخ، طراحی و ساخت قطعات صنایع ایران و چندین شرکت و کارخانه دیگر است که مجموعاً بالغ بر ۴۰۰۰ نفر کارگر و پرسنل دارد.

خواسته و مطالبات کارگران بهمن موتور با غالب کارگران دیگر شرکت‌های زیر مجموعه گروه بهمن مشترک است و اگر کارگران دیگر شرکت و کارخانجات این مجموعه بزرگ تولیدی بطور هماهنگ خواستار مطالباتشان گردند قطعاً مسیر دستیابی به خواسته‌هایشان هموارتر خواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران جسور کارخانه بهمن موتور درود میفرستد و خود را بخشی از مبارزه این کارگران تا تحقق خواسته‌هایشان میداند. همچنین اعلام میدارد که تمام توان و امکانات خود را جهت رسانه‌ای کردن و هماهنگی کارگران بهمن موتور در راستای تداوم اعتراضاتشان به کار میبندد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۴ آذرماه ۹۹

Share: