روز سه شنبه ۲۷ اردیبهشت کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در دومین روز اعتصاب خود هستند. بر اساس اخبار و تصاویری که در رسانه ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده است رفت و آمد در تهران مختل شده و حکومت و شهرداری تهران در نقاطی از اتوبوس های نظامی و ادارات برای حمل ونقل مسافرین استفاده میکنند و تلاش میکنند با بی اعتنایی به خواسته قانونی کارگران و رانندگان شرکت واحد، اعتصاب آنها را بشکنند. سندیکای شرکت واحد امروز گزارشاتی از روند اعتصاب و بازداشت های گسترده رانندگان در سامانه های مختلف شرکت واحد منتشر کرده است که خلاصهایازاینگزارشاتدرزیرآمدهاست:

به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد، رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند. رانندگان سامانه چهار, دو و پنج نیز حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.

صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند محمد رمضانی در میان بازداشت شدگان بوده است. دیروز پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.

اسامی برخی از آنان عبارت است از: وحید فریدونی(شاغل در سامانه جانبازان)، خانم اسدی(شاغل در سامانه جانبازان)، محسن اکبری (شاغل در تعمیرگاه زرند سامانه یک) و علی شایقی، از میان بازداشت شدگان دیروز علی شایقی امروز آزاد شد. برای وحید فریدونی وثیقه پانصد میلیون تومانی صادر شده و در زندان اوین می‌باشد. از دیگر بازداشتی‌های دیروز خبری در دست نیست.

امروز صبح نیز حدود ده تن در سامانه شش بازداشت شده‌اند. مممد رمضانی، عباس تاجیک و اکبر رزمی در میان بازداشت شدگان هستند. شایان ذکر هست همسر آقای رزمی پس از بازداشت شوهرش به سامانه شش مراجعه و شدیدا اعتراض می‌کند و ایشان را تم نیز بازداشت می‌کنند. بازداشت شدگان امروز ابتدا به پایگاه نهم پلیس امنیت شهر ری منتقل می‌شوند و پس از آن هر دو نفر را تحویل بازذاشت‌گاه یکی از کلانتری‌های اطراف می‌دهند.

پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند. تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد. عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

رانندگان و کارگران شرکت واحد میگویند تا زمانی که شهرداری حقوق کارگران را مطابق مصوبه شورایعالی کار پرداخت نکند به اعتصاب ادامه می‌دهند.

سندیکا در اطلاعیه ای خواسته است که با توجه باینکه عدم افزایش حقوق کارگران شهرداری مطابق مصوبه شورای‌عالی کار شامل حال همه کارگران شهرداری از جمله مترو و آتش نشانی و سایر بخش‌ها می‌شود، همچنین بخش خصوصی شرکت واحد به دلیل مشکلات فراوان‌شان، ضرورت دارد تا کارگران این مجموعه‌ها در همبستگی، از اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد حمایت کنند.

احتمال اعتصاب کارکنان مترو تهران

با توجه به عدم افزایش حقوق پرسنل شهرداری و شرکت های تابعه و اعتصاب رانندگان و پرسنل شرکت واحد اتوبوسرانی زمزمه های اعتصاب پرسنل مترو به گوش می‌رسید که شبانه اعلام شد که افزایش حقوق مترو ۴۰ درصد میباشد و خشم پرسنل فرونشست.

سپس با پخش شدن ویس شهردار تهران مشخص گردید این صحبت فقط بخاطر آرام کردن جو مترو صورت گرفته و افزایشی بیش از ۱۰ درصد در کار نیست. همچنین در ساعات اخیر اخباری به دست آمده که راهبران قطار را از شهرستانها به تهران آورده اند و قصد استفاده از آنها در اعتصاب احتمالی در مترو تهران را دارند.

گفتنی است زاکانی در اعتصاب دیروز شرکت واحد اتوبوسرانی، ۷۰۰ دستگاه اتوبوس از نهادهای نظامی بکار گرفت.

پرسنل مترو هشدار داده اند که هیچگونه افزایشی را بجز افزایش حقوق طبق دستور شورای عالی کار را نمی‌پذیرند.

تداوم بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

رضا شهابی از رانندگان اخراجی شرکت واحد و از اعضای سندیکا که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه درمنزل شخصی اش توسط مامورین وزرات اطلاعات بازداشت شده ، بعد از گذشت شش روز همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت مو قت بسر میبرد .
شهابی از فعالین سندیکای اتوبوس رانی تهران و فعال کارگری میباشد و تمام فعالیت هایش در راستای منافع کارگری است .
رضا شهابی دارای بیماری های زمینیه ای است و از نظر جسمانی تحمل زندان برایش دشوار میباشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت این عضو سندیکا را قویا محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان شده است.