ترامپ : رویای حمله به تاسیسات هسته ای نطنز!

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گذشته در کاخ سفید همراه با مشاوران ارشد خود گزینه حمله نظامی علیه سایت اصلی هسته‌ای ایران در هفته‌های آینده را بررسی کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از چهار مقام فعلی و سابق آمریکایی در گزارشی که شامگاه دوشنبه ۱۶ نوامبر منتشر شد نوشت که این جلسه یک روز پس از آن رخ داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش قابل توجه ذخایر اورانیوم ایران خبر دادند.

طبق این گزارش مشاوران ارشد دونالد ترامپ پس از طرح این موضوع، وی را از حمله نظامی منصرف کردند. این مشاوران از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهور، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع و ژنرال مارک مایلی، رئیس ستاد مشترک ایالات متحده آمریکا هشدار دادند که حمله علیه تاسیسات هسته‌ای ایران می‌تواند به یک درگیری گسترده تبدیل شود.

این گزارش تاکید دارد که هر گونه حمله چه موشکی و چه سایبری تقریبا معطوف به نطنز خواهد بود جاییکه روز چهارشنبه گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ذخایر اورانیوم ایران در آنجا اکنون ۱۲ برابر بیشتر از حد مجاز در توافق هسته‌ای است. دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد. آژانس همچنین در گزارش خود تصریح کرده است که ایران اجازه دسترسی به یک سایت مشکوک دیگر را که در آن شواهدی از فعالیت هسته‌ای گذشته این کشور وجود داشته نداده است.

طبق این گزارش ترامپ در جلسه هفته گذشته خود از دستیاران ارشد امنیت ملی خود پرسیده است که چه گزینه‌هایی وجود دارد و چگونه می‌توان به این موضوع پاسخ داد.

آیا امکان حمله موشکی از دستور کار خارج شده است؟

نیویورک تایمز نوشته است که پس از آنکه مایک پمپئو و ژنرال مایلی خطرات احتمالی حمله را تشریح کردند افراد حاضر در جلسه به این نتیجه رسیدند که حمله موشکی از دستور کار خارج شده است. با این حال افرادی که نیویورک تایمز با آن‌ها گفت‌وگو کرده است معتقدند که دونالد ترامپ همچنان می‌تواند دنبال راه‌های حمله به دارایی‌ها و متحدان ایرانی از جمله شبه نظامیان در عراق باشد.

طبق این گزارش، یک روز پیش از نشست روز پنجشنبه دونالد ترامپ، گروه کوچک‌تری از مشاوران امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره ایران تشکیل جلسه داده بودند.

نیویورک تایمز معتقد است که حمله به ایران ممکن است برای پایگاه اجتماعی دونالد ترامپ که اغلب مخالف حضور آمریکا در درگیری‌های خاورمیانه است مناسب نباشد اما این موضوع می‌تواند روابط واشنگتن با تهران را بدتر کند که احیای آن برای جو بایدن رئیس جمهور منتخب بعدی دشوارتر باشد چراکه بایدن وعده داده است که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران را احیا کند.

هفته گذشته نیویورک تایمز بار دیگر در گزارشی نوشت که مقامات وزارت دفاع آمریکا به طور غیر رسمی ابراز نگرانی کرده‌اند که رئیس جمهور ممکن است در آخرین روزهای دوره صدارتش، عملیاتی را به صورت آشکار یا مخفی علیه ایران یا سایر دشمنان آغاز کند.

درحالی از امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز صحبت شده است که تابستان گذشته مقام‌های ایران اعلام کرده بودند که به‌دنبال وقوع حادثه‌ای، یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد. پس از اعلام این حادثه گمانه‌زنی‌ها و شایعاتی مبنی بر خرابکاری و یا حتی «حمله» اسرائیل مطرح شد. به‌طوریکه روزنامه نیویورک تایمز به نقل از یک مسئول امنیتی در منطقه خاورمیانه که نامی از وی برده نشده اعلام کرد که حادثه بر اثر کارگذاشتن یک وسیله انفجاری در داخل تاسیسات نطنز روی داده است.

در نهایت بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز خرابکاری بوده است اما به جزییات آن اشاره نکرد.

اورشلیم پست: آیا اسرائیل و آمریکا قصد حمله به ایران را دارند؟

یک روز قبل از انتشار گزارش نیویورک تایمز، روزنامه ی اورشلیم پست در تل آویو به احتمال حمله ی آمریکا و اسرائیل به ایران اشاره کرده بود.

اورشلیم پست نوشته بود این گمانه زنی بر پایه ی شواهدی است از جمله اخراج مارک اسپر به عنوان وزیر دفاع در هفته گذشته و جایگزینی او و دیگر مقامات ارشد پنتاگون با ایدئولوگ های ترامپ. برخی رسانه ها در ایالات متحده این احتمال را مطرح کرده اند که ترامپ می خواست اسپر را از سر راه خود دور کند ، بنابراین می تواند با سهولت بیشتری اقدامات نظامی بحث برانگیز را انجام دهد.

به نوشته ی این روزنامه علاوه بر این، هماهنگی های زیادی در مورد ایران در حال انجام است. الیوت آبرامز، نماینده ارشد دولت آمریکا در امور ایران، این هفته برای گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر در اسرائیل بود. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پمپئو ، هفته آینده به مدت سه روز برای ادامه گفتگوها در اسرائیل خواهد بود. و پنجشنبه شب ، سرلشکر ستاد ارتش اسرائیل . آویو کوچاوی با همتای آمریکایی خود، رئیس ستاد مشترک مشترک ژنرال مارک میل، تماس ویدیویی برقرار کرد.

این روزنامه سپس به مصاحبه ی مشاور امنیت ملی سابق ترامپ در روز چهارشنبه گذشته با فاکس نیوز اشاره کرده که در آن وی احتمال حمله اسرائیل به ایران را در آخرین روزهای زمامداری دوره ترامپ مطرح کرده بود.

Share: