“ترکیه باید در مورد البغدادی توضیح دهد”

برت مک‌گورک نماینده سابق آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش در رابطه با کشتن ابوبکر البغدادی رهبر سازمان تبهکار داعش گفت که ترکیه باید در این رابطه توضیح دهد.

نماینده سابق آمریکا در ائتلاف ضد داعش در یادداشتی در روزنامه واشنگتن‌پست به ارزیابی عملیات کشتن ابوبکر البغدادی پرداخته است.

“چرا در ادلب و نه در عراق یا شرق سوریه؟”

مک گورک با اشاره به کشتن سرکرده تبهکاران داعش در عملیات مشترک آمریکا و نیروهای ق.س.د خاطرنشان کرده است که بغدادی در منطقه‌ای کشته شد که تنها چند کیلومتر از مرزهای ترکیه دور بود. مک گورک می‌گوید:”ترکیه باید به برخی موارد پاسخ دهد.” و می‌افزاید که بغدادی نه در غرب عراق یا در دشت‌های شرق سوریه که مناطق سنتی او بود بلکه از ادلب سر درآورد.

“ترکیه غیرقابل اعتماد است”

برت مک‌گورک در ادامه خاطرنشان کرد که محل زندگی البغدادی در منطقه‌ای است که از اوایل سال ٢٠١٨ از سوی پایگاه‌های نظارتی ترکیه “محافظت می‌شد” و می‌افزاید، آغاز نکردن عملیات کشتن رهبر داعش از پایگاه اینجرلیک مهم و بامعنی است. مک گورک یادآوری می‌کند که این امر نشان دهنده عدم اعتماد آمریکا به متفق خود در ناتو یعنی ترکیه است.

برت مک گورک سپس می‌افزاید که “ادلب به بزرگترین پناهگاه تروریستی جهان تبدیل شده است” و خاطرنشان کرده است که ۴٠ هزار تبهکار جنگهای داخلی سوریه از طریق خاک ترکیه خود را به ادلب رسانده‌اند. مک گورک سپس می‌گوید که دنباله‌های القاعده سوریه در ادلب مستقر شده‌اند و روابط تجاری مرزی پایداری با دولت ترکیه دارند و از منافع همدیگر محافظت می‌کنند.

“ق.س.د جایگزین ترکیه شد”

مک‌گورک در یادداشت خود می‌گوید، البغدادی به عنوان بزرگترین تروریست جهان در چنین منطقه‌ای به آسانی زندگی می‌کرد و می‌افزاید:”ترکیه در زمینه استخباراتی غیرقابل اعتماد است.” مک‌گورک سپس می‌افزاید به همین دلیل بود که آمریکا به همکاری استخباراتی با ق.س.د پرداخت.

Share: