ترکیه نیروی نظامی به لیبی اعزام می‌کند

لیبی به میدانی برای جنگ‌های نیابتی تبدیل شده است. در این کشور دو دولت وجود دارد: دولت وحدت ملی لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و نیروهای ارتش ملی لیبی که تحت رهبری خلیفه حفتر، ژنرال بازنشسته می‌جنگند

رجب طیب اردوغان رییس‌جمهوری ترکیه (راست) و فیاض السراج نخست‌وزیر لیبی (چپ)، ۱۵ دسامبر ۲۰۱۹، استانبول

جنگ در زمین و آسمان در لیبی ادامه دارد و قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای تلاش می‌کنند بر نفوذ خود برای استفاده از منابع زیرزمینی این کشور بیفزایند.

غسان سلامه،‌ فرستاده ویژه سازمان ملل در امور لیبی گفته است که درگیری‌های نظامی در حومه طرابلس طی روزهای گذشته به سمت مناطق شهری کشیده شده است. نیروهای تحت فرمان ژنرال بازنشسته ارتش، خلیفه حفتر که خود را “ارتش ملی لیبی” می‌خوانند به پیشروی به سمت طرابلس ادامه می‌دهند و در چند روز گذشته با پشتیبانی روسیه پیشروی این نیروها به سوی پایتخت لیبی سرعت گرفته است.

نیروهای روس هم به صفوف سربازان ژنرال حفتر پیوستند. هم‌زمان با پیشروی نیروهای خلیفه حفتر دولت وحدت ملی لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود در ۲۷ نوامبر دو توافق‌نامه دریایی و همکاری امنیتی و نظامی با ترکیه امضا کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بعد از امضای این قرارداد در دهم ماه دسامبر اعلام کرد که در صورت درخواست لیبی، نیروی نظامی به این کشور اعزام خواهد کرد.

روز دوشنبه ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) کمیسیون امور خارجی پارلمان ترکیه پیش‌نویس لایحه مربوط به توافق‌نامه همکاری نظامی و امنیتی کشور با لیبی را تصویب کرد.

فائز السراج، رئیس شورای ریاستی دولت وحدت ملی لیبی نیروهای خلیفه حفتر را جنایتکار می‌داند. ژنرال خلیفه حفتر هم نیروهای دولت وحدت ملی لیبی را اسلام‌گرا توصیف می‌کند. جنگی نیابتی بین نیروهای دو طرف درگرفته است، در یک طرف روسیه، فرانسه، عربستان سعودی، امارات و مصر قرار گرفته‌اند که از ژنرال حفتر حمایت می‌کنند. آمریکا در ماه آوریل که نیروهای ژنرال حفتر به طرابلس حمله کرده بودند از این اقدام استقبال کرد اما بعد از آن خواستار پایان بخشیدن حملات نیروهای حفتر و دخالت روسیه شد.

حمله حفتر که در ماه آوریل آغاز شد، عملا  نتیجه ای نداده است اما به گفته برخی از کارشناسان در روزهای گذشته بیش از ۱۰۰ نیروی روس با تسلیحات مدرن به کمک ژنرال حفتر شتافتند و  پیشروی حاصل شده است.

ترکیه و قطر در مقابل نیروهای حفتر از دولت وحدت ملی لیبی که مورد حمایت جامعه جهانی است حمایت می‌کنند.

قرارداد لیبی و ترکیه می‌تواند موضع آنکارا را در بخش شرقی مدیترانه در کشف و استخراج گاز تقویت کند.

رسانه‌های ترکیه نوشتند که ارتش این کشور اکنون آماده شده است نیروی نظامی، پهپاد، خودروهای نظامی و تانک به لیبی اعزام کند و روسیه را نیز تحت تاثیر این اقدام خود قرار دهد.

اردوغان هفته گذشته در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین تلاش کرد او را قانع کند تا از نیروهای حفتر حمایت نکند اما این اقدام او بی‌نتیجه بود.

با تشدید ناآرامی‌ها در لیبی، آلمان کشورهای درگیر  را به آرامش فراخوانده است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان قصد دارد برای جلوگیری از وخامت اوضاع و ایجاد زمینه گفت‌وگوهای صلح میان طرف‌ها در لیبی اقدام کند. روسیه نیز از نقش میانجی‌گری آلمان و سازمان ملل در مسئله لیبی اعلام حمایت می‌کند.

Share: