ترک تحصیل بسیاری از دانش‌ٰآموزان بخاطر گرانی…

در ابتدای ماه مهر و اندکی پس از بازگشایی مدارس در ایران خبرهای دردناکی از گرانی و ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان بخاطر عدم توان تهیه الزامات مدرسه و لوازم التحریر به گوش می رسد. داستان افزایش سرسام آور قیمت لوازم التحریر، داستان تازه‌ای نیست. اما آنچه قدم‌های ماه مهر را امسال سنگین کرده است، وضعیت نابسامان اقتصادی خانواده‌هاست و چند برابر شدن هزینه‌های زندگی که توان خرید نوشت افزار و وسایل لازم برای شروع سال تحصیلی را که بهایشان در این روزها به شدت بالا رفته را گرفته است.

آغاز سال تحصیلی و گرانی

آغاز سال تحصیلی و فاجعه گرانـی
“توسعه ایرانی” یکی از روزنامه‌های صبح ایران، در زمینه گرانی با زن جوانی که با سه فرزند خود برای خرید لوازم‌التحریر به بازار مراجعه کرده صحبت کرده است. این شهروند می‌گوید: «سال گذشته برای خرید هر کوله‌پشتی مدرسه مبلغ ۸۰ هزار تومان پرداخت کردیم، اما امسال قیمت همان کوله‌پشتی به ۱۷۵هزار تومان رسیده است که واقعا از خرید آن عاجز هستیم.»
بیشتر بخوانید: آغاز سال تحصیلی ، نوشت‌افزارهای لاکچری و میلیون‌ها دانش‌آموز در حسرت یک دفتر و قلم
گفته می‌شود، شاید بیشترین افزایش قیمت در میان کالاهای لازم برای سال تحصیلی، مربوط به دفتر باشد، چراکه کاغذ در بازار به‌شدت گران شده است. گرانی و بالارفتن بهای دفتر را هم مسئولان به نوسان قیمت ارز و افزایش قیمت کاغذ وارداتی ربط می‌دهند.
وزیر آموزش و پرورش ایران اعلام کرده است که ۱۴ میلیون دانش‌آموز از ابتدای مهرماه ۹۸ به مدرسه می‌روند. با توجه به این شمار و سرانه مصرف ۱۰ دفترچه برای هر دانش‌آموز، روزنامه “توسعه ایرانی” می‌نویسد، نیاز کشور حدود ۱۴۰ میلیون دفترچه دانش‌آموزی است؛ با این حال نه در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از عرضه دفاتر دولتی خبری هست نه در لوازم‌التحریرفروشی‌های سطح شهر.

Share: