تشديد بحران کمبود دارو در ايران

قانون:سيران سعدی: نشانه‌های نابسامانی در بخش دارو روز به روز آشکارتر مي‌شود و علاوه بر گرانی دارو برخی داروها نيز در بازار ناياب شده است.
به گزارش قانون، بيماريِ حوزه دارويی کشور روز به روز حادتر مي‌شود، تا جايی که کار از درمان گذشته و جان بيماران به خطر افتاده است. اگرچه هنوز مردم با افزايش چند باره قيمت دارو در دو سال گذشته کنار نيامده‌اند، اما ديگر مشکل قيمت‌ها نيست، بلکه دارويی در بازار نيست و جان بيماران خاص از جمله تالاسمي، هموفيلي، و سرطانی به خطر افتاده و موجی از نگرانی را به وجود آورده است.
وضعيت کمبودهای دارويی و افزايش قيمت آن در سال گذشته کار را به جايی رساند که «کميته بحران دارو» به منظور مقابله با اين مشکلات از سوی دولت تشکيل شد. اواخر سال گذشته بود که خانم وزير بهداشت اعلام کرد که قيمت دارو با نوسانات قيمت ارز افزايش پيدا نمي‌کند. اما واقعيتِ امروز بخش سلامت چيز ديگری مي‌گويد و اين ادعای خانم وزير را تکذيب مي‌کند.
از طرف ديگر قيمت داروهای وارداتی به کشور هم چند برابر شده است. دليل اين افزايش قيمت آن است که به دلايل تحريم سيستم مالی کشور، واردکنندگان دارو نمي‌توانند به صورت مستقيم به حساب کارخانه‌های داروسازي‌ خارجی پول واريز کنند و مجبورند مسير طولاني‌تری از طريق صرافي‌ها برای پرداخت پول طی کنند که اين خود باعث افزايش هزينه واردات دارو مي‌شود.
هم‌اکنون 96 درصد داروهای مصرفی مردم در داخل کشور توليد، اما فقط حدود 40 درصد از مواد اوليه اين داروها در داخل کشور توليد مي‌شود. کارشناسان مي‌گويند نوسانات ارزی باعث افزايش قيمت مواد اوليه بسياری از داروهای وارداتی و در نتيجه افزايش قيمت دارو شده است.
بر اساس قانون چهارم و پنجم توسعه، سهم مردم از هزينه‌های درمانی که هزينه دارو بخشی از آن است، بايد 30 درصد باشد. اين قانون اما هيچ‌ وقت اجرا نشده و در حد ادعای مسئولان باقی مانده است. حتی برعکس اين مردم هستند که 70 درصد هزينه درمان را پرداخت مي‌کنند و دولت 30 درصد!!

با کمبود دارو جان ده‌ها هزار کودک هموفيلی در خطر است
ديروز مدير عامل کانون هموفيلی ايران از کاهش سطح دسترسی بيماران هموفيلی به فاکتورهای خونی خبر داده و گفته در حال حاضر تمامی عمل‌های جراحی قابل پيش‌بينی برای بيماران هموفيلی به دليل کمبود دارو لغو شده است.
داروهای مورد نياز بيماران هموفيلی که از فرآورده‌های خونی تشکيل شده، اساسا وارداتی است و هنوز هيچ کدام از گزينه‌های توليد داخل وارد بازار دارويی کشور نشده‌اند.
همچنين چند روز قبل هيأت مديره کانون هموفيلی ايران طی نامه‌ای سرگشاده به رئيس فدارسيون جهانی هموفيلی و رئيس سازمان بهداشت جهانی در رابطه با به خطر افتادن سلامت بيماران هموفيلی به دليل تحريم ايران، هشدار و تأکيد کرده‌اند که کمبود دارو جان ده‌ها هزار کودک هموفيلی را به مخاطره انداخته است.
همچنين رئيس انجمن تالاسمی ايران با تأييد کمبود داروی تزريقی بيماران تالاسمی گفته که بيماران تزريقی در تأمين داروی مورد نيازشان با مشکلات خاصی مواجه شده‌اند.
چند ماه قبل دبير سابق انجمن داروسازان نسبت به کمبود دارو به دليل مشکل نقدينگی هشدار داده و گفته که در صورت اصلاح نشدن نقدينگي، در شش ماهه دوم سال مواد اوليه داروها تمام و دارو ناياب مي‌شود.
يک عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس هم گفته که واردات داروهای بيماران مبتلا به سرطان و ام اس به دليل عدم تخصيص ارز مرجع با مشکل مواجه شده و با وجودی که مسئولان مي‌گويند ارز مرجع مورد نياز جهت واردات دارو را در اختيار وزارت بهداشت مي‌گذارند، اما عملا اين اتفاق نمي‌افتد.
همچنين رئيس انجمن جراحان ايران گفته مشکلات صنعت توليد دارو در کشور جدی است و نشانه‌های آن چندان هم غير قابل رؤيت نيست و اگر مسئولان تدبير نکنند در آينده با مشکلات جدی و حتی بحران در عرصه دارو مواجه مي‌شويم.
در کنار همه اينها مسئولان اما همچنان نگاه ديگری به موضوع دارند. رئيس سازمان غذا و دارو گفته که کمبود دارويی در کشور نداريم و هم داروهای توليد داخل و هم داروهای وارداتی به اندازه کافی در کشور وجود دارد و حتی ذخيره هم شده و مردم هيچ نگرانی از اين بابت نداشته باشند.
به نظر مي‌رسد آن چيزی که از تأييد اين مسئولان مهمتر است جانِ در خطر و دستان خالی از دارويِ بيمارانی است که اين روزها در بازار سياه در به در به دنبال دارو مي‌گردند.