این درگیری در پی اعتراض زندانیان به انتقال یک زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم، صورت گرفته است. یک مقام قضایی می‌گوید نیروهای حفاظت، اعتراض را سرکوب کردند.

 محمدصادق اکبری، رییس کل دادگستری مازندران، یک‌شنبه ۲۷ آذر، با بیان اینکه «یکی از زندانیان درگیری را آغاز کرده بود»، به خبرگزاری تسنیم گفت: «در پی وقوع درگیری میان تعدادی از زندانیان یک بند در زندان قائمشهر، جو این بند برای ساعتی متشنج شد که در نهایت با ورود نیروهای حفاظت زندان، منازعه خاتمه یافت.»  رییس کل دادگستری مازندران به آمار کشته‌شدگان و مجروحان احتمالی در این درگیری اشاره نکرد. 

وی افزود: «یکی از زندانیان اقدام به آغاز درگیری کرده بود که با هوشیاری و ورود به موقع مامورین حفاظتی زندان، درگیری پایان یافته و هم‌اکنون امنیت و آرامش در زندان برقرار است.»

این در حالی ست که شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، درگیری رخ‌داده در زندان قائمشهر را «شدید» توصیف کرده و گفته‌اند که پس از آغاز آن، تعداد زیادی خودروهای آتش‌نشانی، آمبولانس و نیروی لباس شخصی مقابل این زندان مستقر شدند.

باشگاه خبرنگاران جوان هم به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که این درگیری، در پی «ابلاغ حکم اعدام به یکی از زندانیان متهم به قتل» صورت گرفته و قرار بر این بوده که «این حکم سحرگاه دوشنبه اجرا شود».

از سوی دیگر، در جریان درگیری خشونت بار روز شنبه ۲۶ آذر میان مسئولان ندامتگاه مرکزی کرج و زندانیان معترض به انتقال چند زندانی محکوم به اعدام برای اجرای حکم، دستکم یک زندانی جان خود را از دست داده و چند زندانی دیگر برای درمان جراحت‌ها به بهداری زندان منتقل شدند.

گزارش‌های عصر روز شنبه ۲۶ آذر از اعتراض زندانیان بندهای دو، سه و چهار زندان مرکزی کرج نسبت به اجراء احکام اعدام شماری از زندانیان با عنوان «محکومان مواد مخدر» حکایت داشت. این احتمال می‌رود که در میان افراد محکوم به اعدام، شماری از زندانیان گمنام اعتراضات اخیر هم حاضر باشند.  

RFI