تشکل‌های صنفی معلمان کردستان و گیلان: جان ‌ما فدای دانش‌آموزان‌در بیست و یکمین روز اعتراضات سراسری به قتل مهسا امینی در بازداشتگاه وزرا توسط گشت ارشاد و سرکوب خشونت آمیز تجمعات مردم، دانشجویان و دانش‌آموزان‌ دو گروه صنفی معلمان در کردستان و گیلان با صدور بیانیە‌های جداگانه‌ای به این وقایع واکنش نشان دادند.

ایران وایر، صبح روز چهاردهم مهرماه جمعی از معلمان شهرستان سقز از استان کردستان با حضور در سازمان انتقال خون شهرستان سقز، با اهدای خون با مردم آسیب‌دیده و به ویژه کودکان قربانی جمعه‌ی گذشته در زاهدان، ابراز همدردی کردند.

معلمان این شهر که پلاکاردهایی با نام مهسا امینی، ژینا امینی، نیکا شاکرمی و کودکان زاهدانی با خود همراه داشتند با شعار “جان‌مان فدای دانش‌آموزان‌مان” در این اقدام نمادین شرکت کردند.

برای دانش آموزان، برای آیندە

انجمن صنفی معلمان کردستان که شامل گروه‌های صنفی شهرهای مریوان و سروآباد، دیواندره، سنندج و کلاترزان، سقز و زیویه، بیجار است، در بیانیه‌ای که شب گذشته پیرامون سرکوب دانشجویان و دانش‌آموزان منتشر کرد، قتل مهسا امینی را تداعی‌گر خاطره تلخ داعش نزد جهانیان دانسته و ضمن انتقاد از دستگاه قضایی نوشت: «شرم آن است قاضی‌القضات مملکت در جایگاه سخنگوی نهاد قاتل، چنان قاتل را مبرا می‌کند که هیچ قاضی عادلی با وجدانی بیدار جرات حکم حق را نداشته باشد. برآیند این جنایت وقیح نزد افکار عمومی باعث شد دانش‌آموزی که چنین سرنوشتی را برای آینده خود متصور است، تاب نیاورد و به اعتراض دست بزند. اما حاکمیت بە جای دلجویی از دانش‌آموزان و شهروندان ایران، شدیدترین و خونبارترین روش سرکوب را در پیش گرفت بە نحوی کە محتمل بود، اگر امروز بمب اتمی داشت دانشگاه شریف و هر مدرسەای را با طیب خاطر با آن در می‌نوردید تا ثابت کند “ژینا و نیکا” را نکشتە است.»

این انجمن ضمن هشدار به حاکمیت برای پرهیز از خشونت و مدارا با دانش‌آموزان افزود: «برای ما معلمان جان و آیندە‌ دانش‌آموزان‌مان همە چیز است. کمترین بها برای حفظ آن، جان ماست. آگاە باشید اگر حتی یک موی از سر دانش‌آموزی کم بشود و یا دانش‌آموزی را بازداشت کنید ما معلمان با دانش‌آموزان خود به خیابان می‌آییم و در خیابان و در انظار عموم درس آزادیخواهی با موضوع ژن – ژیان – ئازادی (زن، زندگی، آزادی) را برگزار خواهیم کرد.»

انجمن صنفی معلمان کردستان در ادامه ضمن تاکید بر اینکه پیشتر در مورد «بە کار بردن خشونت و سپردن امور بە جریانات تندرو و ارتجاعی خصوصاً در دستگاە آموزش و پرورش که تباهی بە بار خواهد آورد» می‌نویسد: «در صورت تشدید فشار و ادامە جان ستاندن از شهروندان ایران در سیستان و بلوچستان، کردستان، مازندران، تهران و… ما معلمان با دانش‌آموزان خود به خیابان خواهیم آمد و تا حصول پیروزی قطعی در خیابان خواهیم ماند.»

این انجمن خواستار آزادی همە دانش‌آموزان و دانشجویان بازداشتی و معلمانی است کە در جریان این اعتراضات بە ناحق دستگیر شدەاند و زندگی آبرومندانه و لحاظ کردن خواستەهای ملت بە ویژە نسل نو بوده و در پایان افزود: «برای حصول آن با دست خالی و با شعار نفی خشونت به خیابان خواهیم آمد. آگاە باشید کە “زود دیر می‌شود” پس صلاح در آن است کە تفنگ‌ها را زمین بگذارید و بیش از این آیندە ایران را قربانی جهالت و تندروی خود نکنید.»

هر پایانی می‌تواند متصور باشد

کانون صنفی فرهنگیان گیلان هم با صدور بیانیه‌ای ضمن اعتراض به سرکوب خونین تجمعات با اشاره به اقدامات مسالمت آمیز کانونهای صنفی معلمان در پیگیری مطالبات صنفی و اجتماعی نوشت: «متأسفانه هرگز گوش شنوایی که بتواند و بخواهد فریاد های دلسوزانه و دادخواهانهِ ما را بشنود، پیدا نکردیم. علی‌رغم هشدارهای مشفقانه و دلسوزانه ما، آنقدر نشنیدند و بی‌توجه ماندند که کار را به اینجا رساندند. به جایی که امروز با توجه به آنچه که در جامعه ملتهب‌مان می گذرد و با توجه به خسارات جبران ناپذیری که به جامعه تحمیل شده است، دیگر توان و اشتیاق تکرار مطالبات صنفی‌مان را هم نداریم.»

کانون صنفی فرهنگیان گیلان در بخش دیگری از بیانیه خود با اشاره به اینکه «به این نتیجه رسیده‌ایم که در حاکمیت اراده‌ای برای عمل به وعده‌ها و اجرای قانون وجود ندارد» افزود: «وضعیت بغرنجی در جامعه ما ایجاد شده است که تبعاتش به روشنی مشخص نیست. به دنبال وضعیت پیش آمده که اعتراضات، تقریبا به همهِ شهرهای کشور گسترش یافت، علاوه بر این که متأسفانه تعدادی جان باختند، تعداد زیادی از جوانان، به ویژه دانشجویان و دانش آموزان معترض بازداشت شده‌اند.»

این کانون صنفی با اشاره به گفته جانشین فرمانده سپاه پاسداران که میانگین سنی بازداشت شدگان را ۱۵ سال اعلام کرده این سخنان را فاجعه و مایه شرمساری دانست و افزود: «آیا راه دیگری جز اعمال خشونت و بازداشت برای مواجهه با اعتراضات‌شان وجود ندارد یا شما نمی‌شناسید؟ کافی بود در این سال‌ها به بخش حقوق ملت در قانون اساسی که مغفول مانده عمل می‌کردید و آزادی‌های مصرح در آن را محترم می‌شمردید و به اجرا در می‌آوردید.»

این گروه صنفی معلمان در پایان بیانیه خود به حاکمیت توصیه کرد: «قبل از اینکه بیشتر از این دیر شود، به سرکوب معترضان پایان دهید و بازداشت شدگان و معلمان زندانی را آزاد کنید. از خانواده کشته‌شدگان اتفاقاتی که اخیرا رخ داده، دلجویی به عمل آورید. علل و عوامل جان باختن مهسا امینی و جان‌باختگان دیگر را پیگیری کنید. با رعایت قانون، تمام حقوق مصرح و به ویژه حق اعتراض و تجمع را برای شهروندان محترم شمارید. باشد که آرامشی منطقی به جامعه بازگردد که در غیر این صورت هر پایانی می‌تواند متصور باشد.»

دستان‌تان را از روی ماشه بردارید

انجمن حمایت از حقوق کودکان هم با صدور بیانیه‌ای از حکومت خواست تا به خشونت علیه کودکان پایان دهد. این انجمن با اعلام اینکه بر‌اساس مفاد پیمان‌نامه حقوق کودک، کودکان باید در فضای بدون خشونت کودکی کنند، ببالند و دولت‌ها موظف هستند از کودکان حمایت کنند، نوشت: «بر اساس قانون اساسی، ضرورت دارد که حق آزادی بیان و اعتراض مدنی به رسمیت شناخته شود. حضور کودکان با باتوم در خیابانها برای مقابله با اعتراضات اخیر، نقض آشکار حقوق کودکان است و تاثیرات جبران ناپذیری بر روح و روان و سلامتی کودکان می‌گذارد.»

انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن محکوم کردن به کارگیری کودکان در عملیات نظامی سرکوب خیابانی و کشته شدن و دستگیری کودکان در اعتراضات اخیر از سوی دیگر می‌افزاید: «رهبران و مسئولان کشور کمترین توجه را به حق بقا و رشد همه جانبه کودکان دارند و به جای حمایت از حق بقای کودکان، زمینه را برای تشدید خشونت تا گرفتن حق زندگی کودکان فراهم کرده‌اند. دولت جمهوری اسلامی در ارتباط با حمایت از حق بقای کودکان موظف به پاسخگویی در کمیته حقوق کودک سازمان ملل است. نیروی انتظامی، وزارت دادگستری و به ویژه مرجع ملی حقوق کودک باید پاسخگوی مردم و خانواده‌ها در قبال کشته شدن و زندانی شدن کودکان معترض باشند.»

انجمن حمایت از حقوق کودکان در پایان بیانیه خود خواستار توقف فوری هرگونه خشونت علیه کودکان شده و آمادگی خود را برای مذاکره با مسئولان قضایی جهت آزادی کودکان دستگیر شده اعلام کرده است. این انجمن در ادامه اعلام کرده برای حمایت قضایی از کودکان می‌تواند وکالت آنان را به رایگان به عهده گرفته و کمک‌های مشاوره روانشناسی را در اختیار کودکان و خانواده‌های آنان قرار دهد.»