هزاران تظاهرکننده در سراسر آمریکا، روز شنبه ۲۱ خرداد، به خیابان‌ها آمدند تا قانونگذاران را وادار کنند در مورد خشونت با اسلحه کاری انجام دهند. انگیزه این اعتراضات تیراندازی‌های جمعی اخیر در شهر یووالدی در ایالت تگزاس و شهر بوفالو در ایالت نیویورک بود. 

به گزارش صدای آمریکا، ماریل باوزر، شهردار واشنگتن، هنگامی که در سخنرانی خود خواستار استفاده از «عقل سلیم» در قوانین مربوط به اسلحه، از جمله بررسی اجباری سوابق فرد هنگام خریدن تفنگ و ممنوعیت استفاده از تفنگ‌های تهاجمی شد، با صدای هورای بلند جمعیت مورد تشویق قرار گرفت. 

خانم باوزر گفت: «ما مجبور نیستیم اینطور زندگی کنیم.» و افزود که مردم گشورهای دیگر «اینگونه زندگی نمی‌کنند.» 

این تظاهرات توسط «راهپیمایی برای جان‌هایمان» (به انگلیسی: March for Our Lives) سازماندهی شده بود. این سازمان با محوریت کودکان و نوجوانان اولین بار توسط دانش‌آموزانی که از تیراندازی جمعی در دبیرستان «مارجوری استونمن داگلاس» ایالت فلوریدا در سال ۲۰۱۸ جان سالم به در بردند، تشکیل شده است. 

به گفته هماهنگ کننده «راهپیمایی برای جان‌هایمان»، این سازمان طی هفته گذشته در ۷۱ جلسه با مقامات منتخب در کنگره آمریکا شرکت کرده‌است. 

از آخرین تظاهرات سراسری این گروه در سال ۲۰۱۸ تا به امروز تعداد تیراندازی های جمعی در آمریکا به طور فزاینده‌ای افزوده شده است. 

بنا بر آمار منتشر شده توسط نهاد «آرشیو خشونت با اسلحه» در سال جاری میلادی، دست‌کم ۲۵۴ تیراندازی جمعی در ایالات متحده رخ داده است که از جدیدترین و کشنده‌ترین آنها می‌توان به حملات دبستان شهر یووالدی تگزاس و سوپرمارکت شهر بوفالوی نیویورک اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.