تظاهرات ضد تبعیض نژادی در آمریکا: مجسمۀ ژنرال “جنوبی” کنده شد

pastedGraphic.png

در شهرهای آمریکا، هزاران نفر به مناسبت روز ١٩ ژوئن – سالگرد صدور اعلامیۀ آزادی بردگان – در راه‌پیمایی‌های آرام و شاد شرکت کردند. در پایتخت، تنها مجسمۀ موجود از یک ژنرال “جنوبی” از جا کنده شد. قرار است که یک روز بعد از این تظاهرات، دونالد ترامپ همایش بزرگ انتخاباتی خود را در ایالت اکلاهما برگزار کند.

روز ١٩ ژوئن در ایالات متحده به “Juneteenth ” و یا روز آزادی (Freedom Day) شهرت دارد. این روز در ایالت تگزاس تعطیل رسمی است اما معمولاً در سایر ایالات نیز جشن گرفته می‌شود.

در نوزدهم ژوئن سال ١٨۶۵، اعلامیۀ آزادی بردگان در تگزاس برای مردم قرائت شد و آخرین بردگان این ایالت آزادی خود را کسب کردند. اما امسال، قتل جرج فلوید به دست پلیس آمریکا فضا را دگرگون کرد و به این سالگرد سنتی معنای تازه‌ای داد. در پی مرگ فلوید و پخش تصاویر آن در سراسر جهان، موج بزرگی از اعتراضات علیه خشونت پلیس و نژادپرستی نه تنها در ایالات متحده، که در بسیاری از کشورها به راه افتاد. 

در شب جمعه به شنبه ٢٠ ژوئن/٣١ خرداد، گروهی از تظاهرکنندگان در شهر واشنگتن، مجسمۀ ژنرال آلبرت پایک را با طناب پایین کشیدند. از نظر دونالد ترامپ، این رویداد “مایۀ ننگ کشور است”. او در توئیتر پلیس واشنگتن را به بی‌عملی و سهل‌انگاری متهم کرد و خواستار بازداشت فوری مسببان این واقعه شد.

ژنرال آلبرت پایک علاوه بر نظامی‌گری، وکالت و نویسندگی هم می‌کرد. از وی به عنوان یکی از شخصیت‌های تعیین‌کنندۀ فراماسونری در آمریکای شمالی نیز یاد می‌شود. قبل از این مجسمه، چندین بنای یادبود یا مجسمه‌هایی که به یاد شخصیت‌های “جنوبی” ساخته شده، طی روزهای اخیر از جا کنده شد و یا آسیب دید.

جنگ‌ داخلی آمریکا از سال ۱۸۶۱ شروع شد و چهار سال طول کشید. طی این جنگ دست کم ۶٠٠هزار سرباز از دو طرف کشته شدند. شمار قربانیان غیرنظامی به درستی معلوم نیست. جنگ داخلی آمریکا که به جنگ انفصال نیز شهرت دارد، بین ایالت‌های شمالی و جنوبی درگرفت. یکی از موضوعات اصلی اختلاف، برده‌داری بود که سرانجام با پیروزی “شمالی‌ها” لغو شد. با اینحال، بسیاری از شخصیت‌های “جنوبی” در فرهنگ و تاریخ ایالات متحده جایگاه مهمی دارند و مجسمه‌های آنان و به طور کلی یاد آنها، به ویژه در ایالات جنوبی همچنان پایدار است.

میتینگ دونالد ترامپ

تظاهرات روز ١٩ ژوئن یک روز قبل از میتینگ انتخاباتی دونالد ترامپ برگزار شد. ترامپ ابتدا قصد داشت که میتینگ خود را در همان روز ١٩ ژوئن برگزار کند اما با انتقادهای بسیار تندی مواجه شد و سرانجام برنامۀ خود را یک روز به تعویق انداخت. قرار است که این میتینگ با حضور صدهزار نفر از طرفداران رئیس جمهوری، در بعدازظهر شنبه در شهر تلسا (ایالت اُکلاهُما) برگزار گردد. شهر تلسا در حافظۀ تاریخی خود رویدادهای هولناکی را از تبعیض نژادی نگاه داشته است. در سال ١٩٢١، سفیدپوست‌های این شهر به سیاه‌پوست‌ها حمله کردند و ده‌ها نفر (شاید بیش از ٣٠٠ نفر) را کشتند.

دونالد ترامپ امیدوار است که با میتینگ بزرگ اُکلاهُما، جان تازه‌ای به کارزار انتخاباتی خود بدهد.

Share: