هزاران نفر از شهروندان معترض زاهدان در نیمروز جمعه‌ای دیگر، ۲۳ دی ماه، باز هم به خیابان آمده و شعارهای اعتراضی علیه جمهوری اسلامی و در پشتیبانی از مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی سر دادند.

در ویدیوهای همرسان شده از این رویداد، شمار زیادی از مردم دیده می‌شوند که با فریادهای «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «مرگ سپاهی، مرگ بر بیسجی»، «می‌کشم، می‌کشم، آن که برادرم کشت» و نظیر آن در خیابان‌های نزدیک مسجد مکی دست به راهپیمایی زدند.

آنها شعارنوشته‌های زیادی از جمله در محکومیت سخنان اخیر محمدعلی لاریجانی در دست داشتند که مسجد مکی زاهدان را «مسجد ضرار» خوانده بود. شمار زیادی از نمازگزاران اهل سنت به نشانه دفاع از این مسجد در روز جمعه به دور آن حلقه انسانی تشکیل دادند.

مسجد ضرار در اسلام به عنوان نماد نفاق شناخته می‌شود.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان که در هفته‌های اخیر به انتقاد آشکار و تند علیه جمهوری اسلامی و رهبر آن پرداخته است، در نماز جمعه امروز نیز با طعنه به علی خامنه‌ای گفت که کشور برای حل مشکلات «مغز متفکر می‌خواهد، نه مداح».

ویدیوهایی دیگر از اعتراضات مردم زاهدان با شعارهای اعتراضی
حال وش/ روز جمعه ۲۳ دی ماه ۱۴۰۱، مردم زاهدان همانند جمعه های گذشته با شعارهای اعتراضی به خیابانها آمدند.

وی با اعتراضات چهار ماهه مردم ایران گفت:

این مشکلات با سخنرانی ائمه جمعه و مداحان حل نمی‌شود و شعرا و مداحان کار دیگری ندارند.

کنایه او به سخنان اخیر خامنه‌ای درباره «احساسات و نقش‌آفرینی» مداحان در «معرکه‌های حساس» بود.

همزمان شماری از مردم در شهرستان راسک در استان سیستان و بلوچستان نیز روز جمعه راهپیمایی ضدحکومتی برگزار کردند.

در شهر سنی‌نشین گالیکش در استان گلستان نیز نمازگزاران اهل سنت در اعتراض به برخورد امنیتی حکومت با مولوی گرگیج، امام جمعه این شهر دست به راهپیمایی زدند.

روز جمعه حضور نیروهای سرکوب حکومتی و مأموران پلیس ضدشورش به ویژه در زاهدان بسیار پررنگ بود.

از روز هشتم مهر که به دلیل کشتار حدود صد نفر از شهروندان زاهدان به دست مأموران جمهوری اسلامی «جمعه خونین» نامیده شد، تا به امروز هر هفته شمار زیادی از مردم این شهر راهپیمایی اعتراضی برگزار می‌کنند.

RFI

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *