تظاهرات کردها علیه حمله نظامی ترکیه به مناطق کردنشین سوریه

 
در پی هجوم ترکیه به سوریه، شمار زیادی از کردها کشته، زخمی و یا آواره شده‌اند. به گزارش‌شبکه‌های اجتماعی، کردهای بسیاری از مناطق، از جمله ایران، در تجمعاتی اعتراض‌آمیز خواستار حمایت جامعه جهانی از کردهای جنگ‌زده شده‌اند.

به گزارش دويچه وله، از آغازعملیات نظامی ارتش ترکیه “موسوم به چشمه صلح” در شمال سوریه، د‌ستکم صدها نفر کشته و زخمی شده‌اند که در بین آنها شمار زیادی کرد هستند.

به گزارش سازمان ملل متحد، از آغاز عملیات ترکیه زمینی و هوایی ترکیه در روز چهارشنبه ۱۷ مهر در شمال سوریه، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از شهروندان عادی که بیشتر آنها کرد هستند خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و متواری شده‌اند.

حمله ترکیه به سوریه تظاهرات‌های اعتراض‌آمیز از سوی کردها در سراسر دنیا را در پی داشته است؛ از جمله در چند شهر کردنشین ایران مانند بانه، سنندج، مریوان و پیرانشهر.

به استناد اخبار منتشر شده توسط فعالان مدنی در شبکه‌های اجتماعی، تظاهرکنندگان کرد ایرانی روز جمعه ۱۹ مهر ( ۱۱ اکتبر) ضمن حمایت از مردم “روژاوا” و سر دادن شعارهایی علیه ترکیه و رهبران آن تهاجم به مناطق کردنشین شمالی سوریه را محکوم و با مردم این مناطق اعلام همبستگی کردند.

کردها، مناطق کردنشین شمال سوریه را “روژاوا”می‌نامند.

هم چنین گزارش شده که تظاهرکنندگان در بانه، از شهرهای مرزی بین ایران و عراق، پرچم کشور ترکیه را به آتش کشیده‌اند.

تظاهرات مشابهی از سوی کردهای ساکن کوبانی، اربیل، آمریکا، بریتانیا، آلمان، هلند، سوئد، یونان، قبرس، استکهلم، ایتالیا و دیگر مناطق از سوی خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی گزارش شده است.

دربرخی از شهرهای دنیا نیز کردها در تظاهرات مشابهی ضمن اعلام انزجار از حملات ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه، همبستگی جامعه جهانی با مردم این مناطق را خواستار شده‌اند.

کیهان کلهر، موسیقیدان ونوازنده چیره‌دست ایرانی، روز جمعه ۱۹ مهر حمله ترکیه به سوریه و تهاجم علیه مردم کردنشین این دیار را محکوم کرد.

کلهردر کنسرت خود در لندن اعلام کرد در اعتراض به عملیات نظامی ارتش ترکیه، کنسرت از پیش برنامه‌ریزی شده خود برای روز یکشنبه ۲۱ مهر در استانبول را لغو می‌کند.

کلهر قطعه پایانی کنسرت خود در لندن به نام “لالابای” که یک لالایی به زبان کردی است را به همه کودکان کرد درگیر در جنگ تقدیم کرد.

این نوازنده مشهور ایرانی، زاده کرمانشاه است و در سال ۱۳۹۵ به همراه گروه جاده ابریشم برنده جایزه گرمی شد.

وریا غفوری، کاپیتان تیم استقلال نيز ضمن انتقاد از حمله ترکیه به کردهای سوریه، در صفحه اینستاگرامش با انتشارعکس پیرمردی کرد که کودکی زخمی و یا مرده را در آغوش دارد، جملات تندی علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نوشت.

Share: