تعداد جان‌باختگان کرونا در ایران نسبت به سال قبل پنج برابر شده است

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، در ۲۴ ساعت منتهی به روز جمعه (۵ شهریور)، ۵۷۱ نفر از شهروندان ایران به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموع جان‌باختگان این بیماری از ۱۰۵ هزار نفر فراتر رفته است. در همین بازه زمانی، بیش از ۳۶ هزار بیمار جدید هم شناسایی شده‌اند. مقایسه آمار ابتلا، بستری و مرگ‌ومیر کرونا با زمان مشابه سال قبل نشان می‌دهد که تعداد فوت‌شدگان نسبت به سال قبل نزدیک به پنج برابر افزایش یافته و به همین ترتیب، میزان ابتلا به بیماری نیز چندین برابر شده است. 

در عین‌ حال نباید فراموش کرد آماری که وزارت بهداشت از بیماران جدید، بستری‌ها و جان‌باختگان اعلام می‌کند بر اساس معیارهای قطعی تشخیص است و فقط آن دسته از افرادی را در برمی‌گیرد که نتیجه آزمایش کرونا آنان مثبت بوده است. ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت، چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی تایید کرد که آمار واقعی جان‌باختگان دو تا چهار برابر آمار رسمی است. به تازگی هم کوروش هلاکویی نائینی، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در گفت‌وگو با روزنامه جوان اعلام کرده که آمار واقعی تا هفت برابر آمار رسمی است.

نگاهی به آمار رسمی نشان می‌دهد که در فاصله روزهای یکم تا پنجم شهریور ۱۴۰۰، سه هزار و ۲۴۹ نفر به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند. این در حالی است که در سال ۱۳۹۹ در همین بازه زمانی طبق آمار رسمی ۶۴۴ نفر به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته بودند. 

مقایسه آمار روزانه هفته نخست شهریور ۱۴۰۰ با زمان مشابه سال قبل، شدت بیماری کرونا در کشور و اوج‌گیری سویه دلتای ویروس کرونا را نشان می‌دهد. بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت، روز اول شهریور ۱۴۰۰ آمار روزانه فوت‌شدگان کرونا ۶۱۰ نفر بوده است. این در حالی است که در همین روز در سال ۱۳۹۹، ۱۲۶ نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست داده بودند. 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *