در حالی که وضعیت بحرانی ناشی از بارندگی های شدید و جاری شدن سیل در بسیاری از استان های کشور ادامه دارد، تعداد قربانیان، ناپدیدشدگان، مفقودشدگان و خسارات عظیم سیل همچنان رو به افزایش است.

برابر آخرین آمارها در پی وقوع سیلاب در کشور دستکم ۶۹ نفر جان خود را از دست داده، ۴۵ نفر مفقود شده و ۴۱ نفر مصدوم شده اند.

سیل در استان تهران بیشترین تعداد جانباخته، مفقودی و مصدوم را به خود اختصاص داده‌است. ۳۲ نفر کشته، ۲۳ مفقود و ۱۵ مصدوم خسارات جانی وقوع سیل در استان تهران تا ظهر روز یکشنبه بوده است. بیشترین خسارات نیز در فیروزکوه و امام‌زاده داوود روی داده است.

پس از استان تهران،  خراسان رضوی، بیشترین فوتی را به خود اختصاص داده است. در این استان هفت تن جان خود را درپی سیل از دست دادند که از این تعداد شش تن از اتباع کشور عراق بودند. همچنین سه تن مفقود و سه تن نیز مصدوم شدند که این افراد نیز از اتباع کشور عراق هستند.

پس از تهران و خراسان رضوی، مازندران بیشترین تعداد جانباخته را به خود اختصاص داده است. در این استان شش نفر در پی سیل جان خود را از دست داده‌اند.  ۱۲ نفر نیز مفقود هستند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد. چهار تن از مصدومان سیلاب استان مازندران نیز به مراکز درمانی منتقل شدند. 

سیستان و بلوچستان، یزد و لرستان نیز سه استانی هستند که آمار جانباختگان سیل در هرکدام از آنها پنج نفر است. در سیستان و بلوچستان یک تن نیز مصدوم و به بیمارستان منتقل شده اما درحال حاضر هیچ گزارشی از مفقودی در این استان به ثبت نرسیده است. 

در استان یزد، چهار نفر مفقود شده‌اند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد. همچنین با توجه به اینکه برخی منابع از مرگ هفت تن درپی سیل یزد خبر داده بودند، سازمان مدیریت بحران کشور به ایسنا اعلام کرد که پس از انتقال اجساد فوت شدگان به پزشکی قانونی تنها مرگ پنج تن درپی سیل در استان یزد به تایید رسید.

در هریک از دو استان کرمان و مرکزی نیز سه تن جان خود را از دست داده‌اند. هیچ یک از این دو استان در حال حاضر گزارش مفقودی ندارند اما در هر یک از دو استان چهار نفر مصدوم شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. 

صاعقه جان سه تن را در خوزستان گرفت

در استان خوزستان نیز سه تن کشته شده‌اند. دلیل مرگ آنها نه سیل بلکه اصابت صاعقه و رعد و برق بوده است. هفت نفر نیز در این استان مصدوم شدند که به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

در استان چهارمحال و بختیاری یک مفقودی گزارش شده است، در استان سمنان شمار مفقودی ها دو تن بوده و یک مصدوم نیز به مراکز درمانی منتقل شده است. در هرمزگان دو مصدوم انتقالی به بیمارستان گزارش شده است.

آنطور که مهدی ولیپور، رییس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر اعلام کرده است، از ابتدای مردادماه سیل و آبگرفتگی مناطقی از ۲۴ استان کشور را تحت تاثیر خود قرار داده که در حال حاضر عملیات امدادرسانی در ۱۵ استان ادامه دارد.

ارقام اعلام شده از سوی مقامات با بی اعتمادی مردم روبرو شده است. کاربران شبکه‌های اجتماعی با نشان دادن اعتراض خود، آمار کشته‌شدگان سیلاب‌ها در سراسر ایران را به مراتب بیش از ارقام اعلام شده می دانند و دولت جمهوری اسلامی را به نشر اکاذیب و دست‌کاری اعداد و ارقام و مهم تر از آن بی کفایتی در مدیریت این بحران متهم می‌کنند.

یک ویدئو که در شبکه های اجتماعی به نمایش گذاشته شده، اعتراض مردم به رئیسی رئیس جمهور اسلامی را در روز شنبه ۸ مرداد، در روستای مزداران شهرستان سیل‌زده فیروزکوه تهران نشان می دهد: