تعطیلی شرکت آب معدنی داماش و بیکاری کارگران به‌رغم تجمعات اعتراضی کارگران در پی بی‌توجهی بانک ملی

علی‌رغم تجمعات اعتراضی کارگران و پیگیری آنها، تعطیلی شرکت آب معدنی داماش در پی بی‌توجهی بانک ملی، جهت تامین سرمایه در گردش و عدم تامین مواد اولیه، به وقوع پیوست و چرخ تولید این شرکت از حرکت باز ایستاد.

بنا به گفته منابع کارگری در شرکت آب معدنی داماش، طی دو ماه گذشته پیگیری‌هایی صورت گرفت و از طرف دیگر با چندین تجمع اعتراضی کارگران این شرکت تولیدی مواجه بودیم، اما نقدینگی مورد نیاز این شرکت تامین نشد و به تعطیلی کشیده شد.

بی‌توجهی بانک ملی در خصوص عدم تخصیص تسهیلات درخواستی، نه تنها تولید در آب معدنی داماش را متوقف کرد، بلکه کارگران این واحد تولیدی بیکار و هم اکنون سه ماه حقوق معوقه طلبکار هستند.

استدلال بانک ملی که مالکیت آب معدنی داماش از شرکت‌های متعلق به گروه امیرمنصور آریا را در اختیار دارد، این است که شرکت با هدف واگذاری، به مزایده گذاشته شده است.

قیمت تعیین شده برای واگذاری این واحد تولیدی، ۴۴ میلیارد تومان است که ۲۵ درصد آن می‌بایست به صورت نقد به بانک پرداخت شود؛ اما پیش‌بینی‌ها این است که به دلیل پیچیدگی‌های موجود در مسیر واگذاری، این شرکت خریداری نخواهد داشت و به سرنوشت نامعلومی دچار خواهد شد.

اما در این میان کارگران بلاتکلیف به حال خود رها شده‌اند، نه تولیدی انجام می‌شود و نه حقوق‌شان پرداخت می‌شود.

لازم به یادآوری است، دوشنبه ۱۰ شهریور ماه ۹۹، پس از آن که کارگران آب معدنی داماش، طی هفته پیش از آن، در اعتراض به توقف فعالیت کارخانه و پرداخت نشدن مطالبات‌شان، تجمعاتی در محل کار و مقابل مراکز دولتی در شهرستان رودبار برگزار کردند، گفته بودند: «از دو ماه پیش فعالیت تولیدی کارخانه به دلیل تامین نشدن مواد اولیه متوقف شده و این موضوع کارگران را از بابت امنیت شغلی خود نگران کرده است.»

اکنون این نگرانی به واقعیت تبدیل شد و با متوقف شدن چرخ تولید شرکت آب معدنی داماش به طور کامل، کارگران بدون دریافت چندین ماه مطالبات‌شان، بیکار و در وضعیت بلاتکیف قرار گرفتند.

Share: